על חשיבות האהבה בהתמודדות עם סרטן השד   

כל מחלה קשה דורשת תשומת לב, הכלה, חמלה והרבה מאוד אהבה. הן מחזקות בדרך טבעית את המערכת החיסונית ומאפשרות להתמודד בקלות גדולה יותר עם האימה שהמחלה מביאה איתה. לפעמים הן אפילו הרבה יותר חשובות מהתרופות.

עולמה של סינדי, עולה חדשה מאוסטרליה ואם צעירה לשני ילדים קרס עליה באחת כאשר התגלה בגופה סרטן אלים. בזמן קצר מאוד היא החלה בטיפולי כימותרפיה ולאחריהם היא הייתה צריכה לעבור ניתוח כריתה חלקי בשד.

בפגישה הראשונה היא הגיעה מבולבלת ומפוחדת, בעיקר מעתידה ומעתיד משפחתה. היא אינה דוברת עברית, לבד בארץ כאשר בנזוגה על קו ישראל ניו יורק וכמעט אינו בבית.

 

המלצתי הראשונה הייתה דווקא ספרו של ברני סיגל "אהבה ,רפואה וניסים" שיכול לסייע לה בתמיכה ובהפיכתה ליותר אקטיבית בהתמודדות. כמו כן המלצתי לה להצטרף לקבוצת תמיכה לחולי סרטן בכדי שתוכל לפרוק את המעמסה הנפשית. סינדי הקשיבה לעצותיי אך לא יישמה אותן.

למעשה, במהלך כל הטיפול שימשתי כאדם שתמך בה נפשית ועזר לה לפרוק את המועקה שחשה. כמו כן בכל טיפול דקרתי נקודה מיוחדת שעוזרת לנקות את הראש ולהבהירו. אם לא הייתי מתייחס לנקודה הזו  סינדי הייתה מבקשת אותה במיוחד.

להסתכל על החיים אחרת

במהלך טיפולי הכימותרפיה סינדי חשה חולשה, עייפות ודכדוך. בנוסף, הכימותרפיה הורידה מאוד את כדוריות הדם האדומות והלבנות שלה, דבר שיכול היה למנוע את סבב הכימו הבא. הטיפול עזר להעלות מהר יותר את מספר כדוריות הדם ולהתאושש בין סבב כימו אחד למשנהו. הדכדוך והחרדות פחתו שכן בשיחותינו חשה סינדי בהכלה והקשבה. בנוסף לדיקור השתמשנו בפורמולת צמחים ייעודית שהאונקולוגית אישרה. סינדי סיפרה רבות על חייה האישיים לפני שחלתה, על ההיכרות עם בעלה ועל הרצון לשוב במהרה לחיים רגילים. שוחחנו רבות על הסרטן השד כמראה לאימהותה ולנשיותה ועל היותה טיפוס דאגן, התנהגות שהיא ירשה מאימה. למרות הנטייה של סינדי להיות פסיבית, היא החלה להתבונן על חייה ממקום גבוה יותר ולבחון את סדר העדיפויות שלה. הדבר התבטא בכך שסינדי לקחה פעמיים בשבוע שעות ארוכות לעצמה. שעות בהן היא מצאה יותר שלווה, רגיעה ותובנות מחייה.

נקודת שלוות הנפש

זמן הניתוח קרב וסינדי חשה חרדה. שוחחנו על פחדיה וטיפלתי בה בנקודות דיקור שמשרות שלוות נפש. כמו כן בהמלצתי סינדי החלה ליטול, ויטמין סי, פרוביוטיקה ורסקיו רמדי שמטרתם סיוע בהחלמה והתאוששות מהירה יותר מהניתוח. המצב הנפשי הקשה לפני הניתוח מוריד את תפקוד מערכת החיסון ועלול לגרום לגדילת הגידול. לכן, ניתן דגש על טיפולים מרגיעים ומחזקי חיסון.

הניתוח עבר בהצלחה גדולה. הגוש הוסר ולא נמצאו שאריות גידול ברקמה שנחתכה. סינדי ואני הרגשנו אופטימיות רבה. בשלב זה התמקדנו בבעיה קשה שמתלווה לטיפולי הכימותרפיה ולכריתת בלוטות לימפה באזור הניתוח והיא נימול בגפיים ותחושה עמומה ביד, כאילו היא לובשת כפפה על היד. בנוסף היא חוותה כאבים קשים בכפות הידיים. פעמים רבות סינדי הגיעה מתייפחת מהסבל והכאב שפגמו באיכות השינה והובילו לירידה נוספת בהרגשתה הנפשית. טיפולי הדיקור המיוחדים למצב זה הועילו מאוד וסינדי הגבירה את תכיפות ההגעה לטיפולים. הקושי בהתמודדות לבדה, במקום זר ועם שפה שאינה מבינה הכבידו מאוד על סינדי. ייעצתי אותה לשתף את בן זוגה ומשפחתה בקשייה ולאחר כמה שבועות אימה הגיעה לסייע לה.

חלפו מספר חודשים ומצבה של סינדי השתפר לאט ובהדרגה. החיוניות שלה עלתה והנימול בגפיים ירד מאוד. סינדי הפסיקה להגיע לטיפולים ונפגשתי עימה במקרה במסעדה. שערה חזר לצמוח והיא נראתה חיונית והניצוץ בעיניה היה חזק וחיוני.  היא אימצה כדרך חיים את שיתוף בעלה ובני משפחתה במה שהיא חשה ובעיקר למדה לאהוב את עצמה.