מבוא

בשנים האחרונות אני מטפל בעשרות מטופלים מדי שבוע כאשר נוכחתי שרבע מהאנשים שמגיעים אלי באים עם הרכב סימפטומים אשר מכונים תסמונת מטבולית או סינדרום איקס. מלבד הרעה ניכרת באיכות החיים וצורך לקחת תרופות מערביות רבות התסמונת המטבולית מעלה את הסכנה לחיי האדם. לרפואה הסינית  יש כלים שנותנים מענה אפקטיבי ומקצועי לתסמונת בפן הגופני והנפשי כאחד

מהי תסמונת מטבולית ?

ברפואה המערבית התסמונת מכונה כך משום שמרכיב ראשי בבעיה קשור ליכולתו של הגוף ליצור חילוף חומרים יעיל ולנצל את האוכל שאנו צורכים להזין ולבנות את גופנו. הבעיה מתבטאת בעיקר בסוכרים וביכולת של הגוף לנצלו כהלכה.

הסימפטומים הנפוצים לסינדרום איקס:

  1. יתר לחץ דם
  2. רמות סוכר גבוהות בדם
  3. השמנת בטן
  4. רמות גבוהות של טריגליצרידים
  5. עודף כולסטרול

אדם שיש לו לפחות שלושה מתוך הסימפטומים הנ"ל סובל מתסמונת זו.

אם בעבר רוב האנשים שסבלו מבעיה זו היו בגילאי חמישים ומעלה , כיום רואים הרבה גברים ונשים גם מתחת לגיל 40. לאורך זמן תסמונת מטבולית תביא לדלקת והסתיידות בכלי הדם והיא מעלה מאוד את הסיכון לשבץ ולהתקף לב.

הטיפול המערבי כולל תרופות רבות לטיפול בסימפטומים והפניה לדיאטנית. רוב החולים נאלצים לצרוך בין 3-4 סוגי תרופות שונים לכל החיים.

הבנת תסמונת מטבולית בתפיסת הרפואה הסינית

הפאזה בחמשת הפאזות שקשורה למטבוליזם קשורה לאדמה. אלמנט האדמה אחראי למרכז ,לשינויים והתמורות בתוך המרכז והעיכול. השינוי במרכז מאפשר את החיים והחיים יוצרים מרכז. בכל מקום שיש מרכז וחיים חייבת להיות לחות שבה השינויים יכולים להתרחש אחרת האדמה הופכת למפוררת כמו חול במדבר צחיח וחסר חיות.  האדמה קשורה למערכת העצבים הפאראסימפטטית שתפקידה לדאוג למנוחה ושימור הגוף, לעיכול האוכל וההזנה הנכונה של גופנו.

כאשר חיינו הופכים לחסרי מנוחה ולמלחמה בלתי נפסקת, כאשר מערכת העצבים הסימפתטית (שקשורה לפאזת העץ) שאחראית לתפקוד בזמן מתח, לחץ ומצבי חירום עובדת זמן רב מדי הדבר בא על חשבון השגרה השלווה של האדמה ועל חשבון מערכת העצבים הפאראסימפטטית . השיבוש באדמה ובלחות שקשורה אליה יוצר קושי לעכל את המזון הפיזי (סוכר והפירוק שעושה הכבד ) והנפשי ויוצר במקום לחות ליחה (כולסטרול וטריגליצרידים).

תסמונת מטבולית טיפול באמצעות דיקור סיני

ברפואה הסינית  יש נקודות דיקור שנקראות "חלון לשמיים" .נקודות שעוזרות לנו להסתכל על חיינו ממקום גבוה ושלו יותר בכדי למצוא נתיבים טובים יותר עבורנו, עם פחות מלחמות בכדי להגיע ליעדים שבחרנו בחיינו. אקופונקטורה תחזק את פאזת האדמה ותתמיר את הליחה הכבדה חזרה ללחות אוורירית.

תסמונת מטבולית טיפול בצמחי מרפא סיניים ומערביים

ישנם צמחים רבים אשר מכונים צמחים אדפטוגנים. צמחים אלו עוזרים לגוף להסתגל ולתפקד טוב יותר במצבי סטרס ולחץ וכן הם מצוינים לכל הסימפטומים של סינדרום איקס . צמחים מערביים כמו אלטרוקוקוס וספירולינה או סיניים כגון סכיזנדרה ופטריית הוולפוריה.

תסמונת מטבולית טיפול  באורך חיים

בשביל לצאת מהמלחמה הבלתי פוסקת והמצב שגופנו מרגיש בחרדה קיומית ,אחת התרופות הטובות היא צחוק אמיתי ומתגלגל שנובע מהבטן . לראות סרט מצחיק או לקרוא בדיחות. אני ממליץ למטופלי לא לקחת את עצמם כל הזמן כל כך ברצינות ולעשות לפחות פעם ביום מעשה שטותי. אפשר להתחיל מלעשות פרצופים למראה בבוקר ומכאן השמיים והדמיון הם הגבול.

סיכום

יש בארצנו אמירה "אני לא פראייר" אמירה שמסתתרת מאחוריה הרצון לנצח בכל מחיר . אך מרוב שאנחנו מנסים להרוויח בכל הקרבות מול הבוס, האישה ,הנהג שנוהג לפניך בכביש והמוכר בחנות שאתה מתווכח איתו בכדי להוריד עוד 10 שקלים, אתה מפסיד את החיים והבריאות. אני מזמין אותך להגיע אלי לקליניקה ולהתחיל ולשנות את הלך הרוח למקום שבו תתקבל בחיוך ותסיים בחיוך.