מבוא

עוד יום ארוך ומלא סיפוק עבר לו והגיע הלילה אתה נשכב במיטה לישון. אתה מתחיל לנשום עמוק יותר, להירגע ולשקוע לתוך שינה מתוקה ומשחררת. אך משהו מוזר מתרחש. הרגליים קופצות וזזות ללא שליטה ויש תחושה מוזרה ולא נעימה בשרירים בגפיים שמקשים עליך להירדם וגם כשאתה כבר נרדם אתה קם מותש ומכווץ שרירים כאילו עבדת גם בלילה. התסמונת שתיארתי כאן ואתה כמו אנשים רבים בארץ סובלים ממנה ,נקראת "תסמונת הרגל העצבנית" Restless Legs Syndrome   או בקיצור RLS במאמר קצר זה אסביר איך ניתן לטפל בבעיה שמשפיעה כל כך על איכות חיינו ויש לה פתרון אפקטיבי .

תסמונת הרגל העצבנית מהי ?כפות רגליים עם פרצופים-2

  תסמונת הרגל העצבנית שמכונה בספרות הרפואית גם "מחלת וויליס-אקבום  (Willis-Ekbom),) היא הבעיה עצבית שמתבטאת בתחושה של מתח והרגשה לא נעימה בגפיים שיוצרת צורך להזיז את הרגליים והגפיים בכדי להקל אותה . בנוסף לכך התחושה הלא נעימה נמשכת בשעות השינה ופוגעת באיכותה ולירידה בתפקוד בזמן הערות . הטיפול המערבי למחלה כולל תרופות שעובדת על מערכת העצבים, תרופות שיעילותן חלקית כן כן מומלץ לנטול ברזל מכוון שנמצא שחולים רבים נמצא חסר בו בבדיקות הדם.

תסמונת הרגליים העצבניות הסתכלות דרך עיני הרפואה הסינית ?

גוף האדם מורכב מאד+דם=אדם. אד– חומר שהוא במצב של מעבר בלתי פוסק ממצב חומרי לאינו חומרי כמו אדי מים שיכולים להיות באוויר והם בלתי נראים או להתעבות לדבר גשמי כמו עננים (בסינית זה מכונה צ'י) . דם– החומר שמורכב ומיוצר מכל התהליכים שמתרחשים בגופנו ונוספת לו השראה שמימית שהיא החותמת האדומה (ברפואה המערבית מקבילה לברזל שבדם שמתחמצן ומוביל את החמצן לרקמות הגוף).

כמות הדם ואיכותו חשובים מאוד למצבנו הפיזי והנפשי. הדם מזין ומלחלח את כל הרקמות. הוא מספק הגנה חיסונית ואת ההשראה שבאה מהמרכז שבו הוא נוצר (האיברים הפנימיים) בכדי שהגוף יעבוד כיחידה אחת מתואמת ותאי הגוף הרבים יעבדו בשיתוף. לכן חשוב מאוד שזרימת הדם תהיה אחידה בקצבה ותגיע לכל מקום מהמרכז לקצוות.

אז מה משתבש ?

החיים המודרניים הם חיים מלאי גירויים רבים של ידע ואינפורמציה חדשה, הם מרתקים, מאתגרים ומגוונים. אך כל דבר קיצוני פוגע !   התזונה בימינו מגרה אך לא מאוזנת ואינה מזינה אותנו בחומרים שהגוף צריך באמת (קולה, צ'יפס, חטיפים ) והיא פוגעת בכמות הדם .תזונה נפשית לקויה פוגעת באיכות בדם (כמה קשה לקרוא היום מאמר או ספר עד הסוף ,  רובנו בואו נודה קוראים רק את הכותרת, לכן המציאו את הטוויטר. אנחנו רוצים את הפואנטה עכשיו ומיד !!!) הזנה פיזית או נפשית של עודף דברים שטחיים לעכל שאין בהם תוכן אמיתי (סוכר וקמח לבן או הרבה כותרות וידיעות שטחיות )יוצרות עומס של אנרגיה בחלק המרכזי של הגוף. העומס שאינו נפסק) גורם לפקק תנועה במרכז וחוסר זרימה לקצוות. כאשר הדם אינו מגיע לקצוות כי כמותו או איכותו אינן תקינות, ההשראה והפעולה שאמורה להיות אחידה בין כל תאי ואברי הגוף מפסיקה להתקיים. חוסר ההזנה של הקצוות יוצר יובש ומתיש את התמציות, פוגע בדם ומוביל לבלבול ולתשישות. החוסר בהזנה נכונה יוצר כיווץ לא רצוני בשרירי הגוף.

תסמונת הרגל חסרת המנוחה טיפול בדיקור

a

אקופונקטורה היא מהכלים והעוצמתיים ביותר לטיפול בסינדרום RLS היא מחזקת את מערכת העיכול ועוזרת בייצור דם ושיפור איכותו. ישנן נקודות מצוינות כגון הנקודה

 השישית על מרידיאן הטחול שמניעה את הדם לקצוות הגוף ועוזרת לפתוח את פקק התנועה שקיים במרכז.

תסמונת הרגל העצבנית טיפול בצמחי מרפא

פורמולה סינית ידועה בשם "מרקחת אנג'ליקה לקצוות הקרים" מצוינת להביא את הדם לקצוות והפורמולה "שמונה האוצרות" תחזק את כמות הדם ואיכותו. מלבד זאת לאחר בדיקת דם ניתן להוסיף ברזל ויטמין B12 ומגנזיום לחיזוק הדם 

תסמונת הרגליים חסרות המנוחה טיפול במגע

במחלת וויליס-אקבום  עקב הכיווץ המתמיד של הגפיים , חוסר בשינה נינוחה ועצבנות יש חשיבות רבה לטיפולי מגע כגון בשיאצו או טווי-נא. המגע בנוסף לשחרור השרירים המתוחים ולהרגעה אוזר גם בקרקוע המטופל והפניית שימת ליבו לגופו ולצרכיו .

 

לוכד ברקים

תסמונת הרגליים העצבניות טיפול באורך חיים

יצירת שגרה שלווה יתנו מבנה וסדר שישרו ביטחון על חיינו. כמו כן הפניית זמן לפעילות גופנית או מדיטטיבית תעזורנה לפרוק את כל העומס שמצטבר במרכז גופנו במערכת העצבים  ולשמש כהארקה ופורקן לגירויים השונים שמצטברים במהלך היום. 

סיכום

 

בכל בית כאשר מתקינים את החיווט החשמלי עושים גם הארקה שהיא חיבור חשמלי בין גוף מוליך החשמל וכדור הארץ.  הארקה מטרתה לספוג עודף אנרגיה חשמלית שמגיעה מקצר חשמלי, עליית מתח או מברקים ולשחרר אותו.הלאה אל תוך האדמה.  ללא הארקה, עודף המתח יפגע בנו או בציוד החשמלי שלנו. גם במציאות חיינו מתח החיים הנו רב ואנו נצרכים לשחרר את המתח שנצבר בנו למקום חיובי ובונה ע"י יצירת שיגרה שהיא האדמה המזינה והמכילה ברפואה הסינית. הטיפול והכלים שברשותי יעזרו לך בחיבור לאדמה, למוצקות ולביטחון שנובעים ממנה.