מהי מחלה אוטואימונית ?

מחלות אוטואימונית הן מחלות שבהן מערכת החיסון תוקפת תאים, רקמות או איברים בגוף. ישנן מעל תשעים מחלות אוטואימוניות וכ-5% מהאוכלוסייה לוקים במחלה שכזו בצורה כזו או אחרת.בשנים האחרונות יש עליה עצומה במספר החולים במחלות אוטואימוניות. ישנן מחלות אוטואימוניות שפוגעות כמעט בכל אברי הגוף:

בעור- פסוריאזיס במערכת העיכול – צליאק,כרון, קוליטיס במערכת העצבים – טרשת נפוצה, מיאסטניה גרביס, בפרקים – שיגרון, ראמטואיד ארטריטיס, גאוט בכליות- לופוס (זאבת), ברוק ובדמעות- תסמונת שגרן

לרפואה המערבית יש קושי רב לטפל במחלות חיסון והטיפול יהיה בעיקר עם תרופות שמדכאות את מערכת החיסון כגון תרופות אנטי דלקתיות,סטרואידים ותרופות כימותרפיות שיש להן תופעות לוואי קשות והשלכות ארוכות טווח על הגוף כולו.

הסתכלות על אורח החיים המודרני

אנו חיים בחברה מודרנית שבה הכול קל ונגיש. בכדי לשתות רק צריך לפתוח ברז ולא ללכת לבאר ולשאוב מים. בכדי לאכול, לא צריך לצוד או לגדל יבולים, יש חנויות עם מגוון עצום של מזונות ואם עייפים מזמינים טייק אווי. בכדי לפגוש חבר שגר רחוב לידנו, נוסעים באוטו. אני רואה אנשיםשעולים קומה אחת במעלית במקום לטפס במדרגות.  אם האינטרנט הכול נהיה נגיש ובלחיצת כפתור. גם רוב העבודות בחברה המערבית מצריכות את הפעלת השכל ופחות את הגוף. אנשים רבים יושבים שעות מול המחשב ולאחר סיום העבודה הם באים הביתה ויושבים שוב מול המחשב או הטלביזיה. הנוחות הזו גרמה לכך שאיבדנו קשר לחכמת גופנו ולאינסטינקטים שלו. אנו חיים בעיקר בראשנו עם התאוות , החלומות והרצונות לדברים חומריים או רגשיים.

גופנו ככלי להגשמה

גופנו ככלי להגשמה

הרמן הסה כתב "אין מציאות זולת זו השוכנת בתוכנו. זו הסיבה שאנשים רבים אינם חיים חיי מציאות. הם רואים את התמונות שמחוצה להם כממשות ואילו לעולם שבתוכם אין הם מניחים להגיע" 

הגוף הפך להיות סוג של מכונה לשלוט בה. אם בלילה גופינו מאותת לנו על עייפות, אך עדין יש חשק לראות משהו בטלוויזיה אנו לוקחים חומרים ממריצים כגון קפאין, סוכרים ושילובים נפוצים שלהם כגון,שוקולד, קוקה קולה (האם זהו טעם החיים ? ) . אם גופנו סובל ואומר לנו זאת באמצעות כאב , אנו משתיקים את הכאב בכדורים. הפסקנו לחוש בעונות השנה ובקיץ אנו נעים ממזגן במכונית למזגן בעבודה ובחורף אותו דבר רק עם חימום.

מה התוצאה  ?

בסופו של תהליך כאשר אנו מתעלמים ממה שגופנו לחש, הוא מדבר חזק יותר ומתחיל לצעוק ולפעמים גם לצרוח מחלות אוטואימוניות כגון פיברומיאלגיה, גאוט, שיגדון ,ראומטיזם,בכצ'ט,  תסמונת ריינו, לופוס, קוליטיס, כרון הן צרחה של גופנו. אז גם הכדורים והחומרים הממריצים לא עוזרים יותר ואנו נדרשים להתבונן בגופנו ולהקדיש לו מזמננו ומתשומת לבנו.

מחלות אוטואימוניות בפילוסופיה הסינית

ברפואה הסיניות רבות מהמחלות שיש בהן בעיה במערכת החיסון משויכות לפאזת המתכת אשר מקושרת לעונת הסתיו, לאיברים ראות מעי גס והעור , להתכנסות פנימה ליובש ולהאטה. המתכת היא המודעות שמבדילה ומפרידה את גופנו מסביבתו כמו העור שהוא המעטפת שמבדילה אותנו מהחוץ. כשאנו נולדים ישנן שתי מערכות שמתחילות לפעול רק לאחר הלידה והן הראות (נשימה) והמעי הגס. לאחר הלידה הנבדלות מהסביבה מתחילה לגדול והיא מתעצמת עם השנים.

העור הראות והמעי הגס הם האיברים שאחראיים להחליט מה נכון לגופנו ( חמצן,מינרלים) ומה שאינו נכון יוצא החוצה (דו תחמוצת הפחמן וצואה). גם למערכת החיסון  יש תפקיד דומה של בידול מהסביבה והחלטה מה טוב לגופנו ומה אינו. מה שאינו טוב ומסכן אותנו המערכת מבודדת משאר הגוף, תוקפת  ולאחר מכן מוציאה החוצה דרך דרכי הנשימה בשיעול עיטוש,דרך המעי הגס בצואה או במקרים מסוימים דרך העור.

חמשת הפאזות

חמשת הפאזות

אז מה משתבש בפאזת המתכת ?

אורח החיים שתואר קודם מציב את הגוף הפיזי כאויב שמפריע לנו לממש את התשוקות והרצונות שלנו. הוא מחליש את התודעה לגופנו ולצרכיו ופוגע במערכת החיסון ובחוכמתה. אז המערכת נוטה לתקוף את עצמה או חומרים שלא אמורים לפגוע בנו כמו במקרי אלרגיה.

מחלות אוטואימוניות טיפול בדיקור

 נקודות דיקור רבות מחזקות ומווסתות את מערכת החיסון, אך ישנן נקודות מיוחדות בגב שמחברות את האדם לגופו ועצמיותו ( מהמלה עצם) ועובדות על מערכת החיסון ברמה העמוקה ביותר כגון הנקודה DU-12  "העמוד התומך של הגוף" .

מחלות אוטואימוניות טיפול באורך חיים

פעילות נשימתית אירובית ומדיטציות עוזרות לנו להירגע, להתחבר ולהרגיש את גופנו. לא צריך לפנות הרבה זמן מחייך לפעילות גופנית, פשוט עלה קומה או שתיים ברגל במקום במעלית וסע חמש דקות באופניים במקום במכונית. יש חשיבות אצל אנשים עם בעיות אוטואימוניות לעבור לתזונה נכונה ולהימנע ממזונות שגורמים לתהליכים דלקתיים (מוצרים עשירים בלקטוז,גלוטן או צבעי מאכל וחומרים משמרים) ולהוסיף מאכלים עם חומצות שומן כגון אומגה 3 וכלורופיל. ישנו תרגיל מדיטציה פשוט שניתן לעשות כל יום בחמש הדקות שלפני השינה ובחמש הדקות של היקיצה. יש לשכב בצורה נוחה ולסרוק את הגוף מלמעלה למטה ולנסות לחוש כל חלק בצורה כמה שיותר ברורה ומדויקת ובסיום להודות לגופך על פעולתו וחיוניותו.

דיקור סיני, צמחים וכלים נוספים לטיפול יעיל

דיקור סיני, צמחים וכלים נוספים לטיפול יעיל

סיכום

אנו חיים בתקופת חיים נפלאה של שפע שבו הכול נגיש וזמין כל מערכת יחסים,לבוש וחברה. יש לנו את החופש להגיע לחרות שאנו מבקשים. רק שעצמאות  דורשת לקיחת אחריות ! אחריות  לגופנו !! אחריות לכלי החשוב כל כך שהוא המפתח גם לחיינו על פני האדמה וגם לגאולתנו.  גופנו הוא מורה אוהב ולא אויב, הוא כאן בכדי ללמדנו. יש לנו את החרות להחליט אם אנו רוצים ללמוד כשהוא לוחש או כשהוא צועק וצווח.