מבוא

תקופת הקורונה מעלה שאלות ותהיות רבות בהקשר לשינוי הכלכלי, בריאותי ולמבנה העולם כפי שהכרנו אותו. כל אירוע בחיינו מביא לפרשנות שתביא לרגש מסוים שיגרום לפעולה. במאמר זה אביא את הפרשנות לפי העדשה של הרפואה הסינית, כפי שאני מבין אותה. הסתכלות ופרשנות שבהבנתה יכולה לאפשר לכל אדם לקבל את השינוי הדרמטי במציאות הנוכחית, לעכלו ולהפנימו ביתר קלות ומתוך כך לפעול בצורה מאוזנת.

הטענה העיקרית שלי במאמר זה הינה: מחלת הקורונה והשלכותיה הנה תגובה טבעית של מעגל הבקרה (KO – יין), שהוא תהליך ויסות להתפתחות הלא מאוזנת ( SHENG יאנג) בעולם.

המצב שלפיו התנהלנו בעבר

קצב גידול האוכלוסייה והכלכלה בשנים האחרונות היה אקספוננציאלי. זהו קצב גידול שגדל בהכפלות ומשום כך הוא מהיר במיוחד. לגידול האקספוננציאלי יש דוגמאות בטבע. לדוגמא אוכלוסיית החיידקים, וירוסים, שמרים וחרקים תגדל גדילה מעריכית ותכסה בשכבה עבה את רוב כדור הארץ אם לא יפריעו לה מחלות וטורפים. היא תחדל לגדול רק כשייגמרו חומרי המזון, או שתורעל מחומרי הפסולת שהיא תשאיר אחריה.

קצב הריבוי של בני האדם במאה השנים האחרונות מזכיר את הווירוסים והחיידקים. מכוון שנשארנו ללא אויבים ומחלות רבות. אם במאה ה-15 חיו בכדור הארץ חצי מיליארד אנשים, במאה ה-19 המספר עלה למיליארד, באמצע המאה ה-20 המספר עמד על 3 מיליארד ובסוף המאה ה -20 המספר הגיע כבר ל-6 מיליארד והמספר מוערך בעוד כעשרים שנה הינו 10 מיליארד. כשקצב הכפלת האוכלוסייה הולך ומואץ הבעיות שמצב כזה ייצר הן הריסת שטחי טבע ויערות הגשם לטובת גידול מזון מספיק לכלל האוכלוסייה והפיכת שטחי טבע לקרקע לבניית מגורים דבר שמביא לפגיעה במינים אחרים שחיים עליהם. כמו כן זיהום האוויר הגובר והצורך בכמות משאבים אדירה לקיום התרבות המודרנית כולל חומרים לבניין, דלק, ביגוד ועוד. תהליך זה מואץ עוד יותר בכלכלה. שבנויה כיום על מוצרי צריכה זולים שמתכלים ומתקלקלים מהר בכדי שנקנה במהרה מוצרים אחרים.

מושגי יסוד ברפואה סינית

בריאות – יציבות דינמית. דינמיות של התנועה בין יין-יאנג וחמשת הפאזות

מחלה – הפרעה מתמשכת ביציבות הדינמית. מחלה נגרמת כאשר תגובת הגוף על פעולה ראשונית מחזירה אותו למצב דינמי לא מאוזן. כלומר הזרימה הלא מאוזנת מתקבעת ואף מחמירה.

בטבע יש מחזוריות של גאות-שפל, יום-לילה, אביב-סתיו, חורף – קיץ (מה שנקרא ברפואה הסינית יאנג-יין).

בין הקצוות הללו ישנה תנועה שניתן לראותה כתנועה מעגלית – ספיראלית. התנועה הזו היא תנועה במקצבים ובמחזורים טבעיים והיא נקראת חמשת הפאזות (אלמנטים) . לדוגמא: חורף, אביב, קיץ, קיץ אינדיאני, סתיו  או זריחה, צהרים, בין ערביים, שקיעה, לילה.

 

בחמשת הפאזות יש שני מעגלים : מעגל הSHENG – יצירה ,מעגל ה KO – בקרה

מעגל ה SHENG מעגל החיים זהו מעגל של יצירה. SHENG- הוא מהות היצירה של אנרגיית החיים שהיא בריאה אין סופית עם אין סוף אנרגיה. מחזור השנג מורכב מהאש שהיא הניצוץ השמיימי של המודעות שממנו נובע עקרון השינוי והשתנות שהיא האדמה, שיוצר את עקרון ההתגבשות שהיא המתכת והיא גורמת לצורות להיות מוחשיות במציאות ומתוכה נוצר עקרון ההתמדה שאלו המים והם מבטאים את ההמשכיות של הקיום ביקום ומתוכו נובע עקרון הפריצה והגדילה שמביא לנביעה מחדש של האש ולעקרון המודעות . יש כאן תהליך של גדילה מתמשכת ואקספוננציאלית 

מעגל הKO – בקרה אלו הכוחות שעוצרים ומבקרים את מעגל ה SHENG אם במעגל היצירה יש התאהבות והתלהבות של יאנג, כאן מגיע המבוגר האחראי שמצנן את האש ושם אותה במסגרת בכדי שלא תשרוף.

במעגל הקו החוקיות הבסיסית הינה של מערכת סגורה עם אנרגיה מוגבלת ולפיכך אם במקום מסוים יש עודף במקום אחר יהיה חסר. אם תיקחו בקבוק סגור עם מים בתוכו ותטו אותו לצד אחד, יהיה מקום בבקבוק עם יותר מים ומקום אחר יהיה פחות מים. בזמן 7-9 בבוקר יש עודף בערוץ הקיבה ולכן חסר בערוץ PC. מעגל ה KO הוא מעגל של השוואת כמויות ולחצים בין הפכים באותו מעגל.

התנהלות העבר לפי הרפואה הסינית

הגדילה המואצת והמוגזמת של האנושות היא גדילה אקספוננציאלית לפי מעגל ה SHENG אך אנו חיים על כדור הארץ שהיא מערכת אנרגטית ענקית אך כמותה סופית ונגמרת. חוסר ההתאמה מביא לחוסר איזון שמשנה את האקלים, הטבע ומביא להתרבות אורגניזמים שכמותם הייתה קטנה יותר. אפילו בים מחקרים רואים עליה ענקית בכמות המדוזות כתוצאה משינוי בחום ובחומציות המים באוקיינוסים.

האם הקורונה היא מחלה או תהליך לשמירה על הבריאות שלנו?

האירוע שלפנינו הינו שינוי והשתנות שאינו טוב או רע, זהו פשוט שינוי ותגובה למצב שבו היינו חיים. ניתן להשוות אותו, לכך שאנו הולכים ברחוב ואדם זר נתקל בנו ואנו מאבדים לרגע את שיווי המשקל או לעצם זר שנמצא על הכביש בזמן נסיעה במכונית ומאלץ אותנו להאט ולסטות. כך גם בטבע כל שנה אנו נתקלים במחלות ויראליות וחיידקיות שאנו נתקלים בהם בעיקר בתקופות המעבר בסתיו ובאביב.

במידה ומערכת החיסון שלנו במצב טוב, הפנינו את האנרגיה שלנו פנימה, נחנו ולא אימצנו את עצמנו בעבודות חיצוניות גופנו יתגבר ונהיה מוכנים לחורף. במידה וגופנו לא החזיר את היציבות הנדרשת, תהיה הפרעה מתמשכת ביציבות והזרימה הלא מאוזנת אף תתגבר למשל מצינון פשוט לדלקת סינוסים, אסטמה, אלרגיה ודלקת ריאות. 

כשאדם אינו בריא ומאוזן מלכתחילה (הזרימה שלו אינה יציבה-מה שנקרא מחלות רקע) ואז מגיעה עוד הפרעה קטנה הדבר מעצים את ההפרעה הקיימת ויכול לגרום למחלה קשה ולמוות. כפי שאומרים במזרח התיכון : "הקש ששבר את גב הגמל"

כשהגוף הגלובלי-כלכלי שהאנושות בנתה בנוי בצורה חולה, על גדילה אקספוננציאלית של צרכנות מוגזמת וניצול משאבי כדור הארץ בצורה פוגעת הן בסביבה, אך יותר מכל בנו, בני האדם, שעסוקים בריצה מתישה להשגת שאיפותינו. יסודות מגדל הבבל שגם כך היו בלתי מאוזנים מתחילים להתערער ובמידה ולא נפנה את משאבינו פנימה אף עלולים לקרוס.

מחלה עשויה להביא לאיזון דרך מצב של ערעור

עודף ביצירה וב SHENG יצר בארץ כתגובה את מעגל הקורונה שמצריך עצירה, חשבון נפש, חיזוק וביסוס היסודות של החברה האנושית כולה בכדי שנוכל להמשיך ולהתקדם. במידה ואנו הולכים ברחוב ונתקלים באדם זר, טוב יהיה אם נלמד מכך ונרים את עינינו ונראה אם ברחוב יש עוד אנשים שאנו עלולים להיתקל בהם. במידה ואנו נוסעים ברכב ויש חפץ על הכביש. טוב יהיה עם נאט את מהירות המכונית ונגביר את ערנותנו בכדי לראות שאין עוד חפצים על הכביש ויהיה לנו זמן רב יותר להגיב לבאות.

סיכום

אני שומע כיום אנשים ותנועות לאיכות הסביבה שצועקות למען שינוי בהתנהלות הצרכנית- כלכלית- אקולוגית בסיסמה "הצילו את כדור הארץ" . לתפיסתי כדור הארץ אינו צריך שיצילו אותו. כדור הארץ עבר כמה מחזורים של השמדות חיים המוניות שבסופם הגיעו צמחים ובעלי חיים אחרים. אם נבין זאת נהפוך את הקריאה לשינוי בהתנהלותנו ל "הצילו את האנושות" וכך נוכל להפנים שהשינויים שאנו נדרשים לעשות הם עבורנו ולטובתנו.