טיפול בגסטריטיס- דלקת רפידת הקיבה-איך נוצרת הבעיה? ומהן דרכי הטיפול בגסטריטיס ברפואה הסינית?

במאמר זה אציג את הבעיה: מהי גסטריטיס? דרכי טיפול בגסטריטיס? השפעות התופעה על הגוף, אילו דרכי טיפול בגסטריטיס מציעה הרפואה הסינית?
בחודש יוני 1812 פלש נפוליון לרוסיה עם חצי מליון חיילים, כאשר חלקים גדולים מאירופה והמזרח התיכון נכבשו על ידיו ואילו שאר אירופה נותרה משקשת מפחד. באמצע דצמבר אותה שנה נסוג צבאו של נפוליון כאשר שרדו ממנו רק מאה אלף חיילים. מפלה זו הביאה לתחילת סופו של שלטון נפוליון. הסיבה העיקרית למפלת הפלישה לרוסיה הייתה שיבוש קווי המזון לצבא הענק בחורף הרוסי הקשה, דבר שהוביל לרעב לתשישות למוות ופציעות רבות של החיילים.
מסקנה
כמו צבא נפוליון, שהיה גוף חזק ובעל עוצמה ובשל חוסר בהזנה ואספקה ראויה נחלש וכשל במשימתו, כך גם גופינו צעיר וחזק ככל שיהיה, ייחלש במהרה, יותש ויהפוך לפגיע ללא הזנה טובה. על תפקיד ההזנה והאספקה אחראית בגופינו מערכת העיכול ובראשה הקיבה שבה מתחילים תהליכי העיכול הרציניים הראשונים.
גסטריטיס היא מבעיות מערכת העיכול הנפוצות ביותר בארצנו. הרפואה הסינית נותנת מענה ייחודי ואיכותי להופעת גסטריטיס ומאפשרת לאדם הסובל להיטיב עם בריאותו ואיכות חייו.
תפקידי הקיבה
הקיבה היא איבר שרירי גדול, אשר מתמלא במזון שמגיע מהפה דרך הוושט. הקיבה מפרישה חומצות ואנזימים אשר מפרקים חלבונים ומעכלים את המזון לחלקיקים קטנים יותר שיעברו לפירוק ועיכול בדרכי המעי. החלק הפנימי של הקיבה עמיד בד"כ מפני החומצות והאנזימים וזאת ע"י הפרשת ריר צמיגי שמגן על הקיבה.
מדוע רפידת הקיבה מגורה והופכת לדלקתית ?
1.הפרשה עודפת של חומצות קיבה ואנזימים- זאת כתוצאה מתרופות שונות שהנפוצות ביותר הן התרופות כנגד כאב, כגון אספירין ואדוויל (תרופות NSAID), מתח ולחץ,עישון ומזונות שהגוף אלרגי אליהם , הנפוצים ביותר יכולים להיות מוצרי חלב,חיטה או תירס.
2.הפרשה מועטת של הג'ל שמגן על הקיבה או שהג'ל שהופרש אינו תקין
3.מחלות מסוימות כגון מחלת מנטריה,אנשים שסובלים מכוויות קשות,אנשים שעברו ניתוח קיצור קיבה או הקרנות ואנשים שסובלים ממחלה כרונית ומערכת החיסון שלהם נחלשה.
מה אם חיידק ההליקובקטור פיילורוס ?
הרפואה המערבית מייחסת חשיבות רבה לחיידק ההליקובקטור פיילורוס כגורם העיקרי לגסטריטיס ולכיב קיבה. חיידק ההליקובקטור נמצא אצל רוב האנשים בקיבה, אך לא כולם לוקים בגסטריטיס. כמו כן אנשים רבים שטופלו באנטיביוטיקה והחיידק הושמד בקיבתם התחילו לסבול שבועות או חודשים לאחר מכן מאותם הסימפטומים.
אין ספק שחיידק ההליקובקטור כאשר כמותו עולה מהווה נורת אזהרה ויש לו חלק בהיווצרות בעיות בקיבה. אבל החיידק מצליח להתרבות כתוצאה מהחלשות מערכת החיסון שאמורה לטפל בו ומסיבות שאפרט בהמשך.
מהם הסימפטומים לגסטריטיס ?
ישנם סימפטומים רבים לגסטריטיס אך העיקריים שבהם הינם:
  • אי נוחות עד כאב קל בחלק העליון של הבטן
  • בחילה קלה
  • איבוד תאבון
  • אנמיה (כתוצאה מפגיעה בספיגת B12 )
  • עייפות
  • דימום מהקיבה שמתבטא בצואה בעלת ריח רע במיוחד
  • הקאת דם
גסטריטיס דרך עיני הרפואה הסינית
טיפול הגסטריטיס -הפילוסופיה הסינית
הקיבה קשורה ברפואה הסינית לפאזת האדמה. זהו שלב שקשור להזנה (אימא אדמה) למרכז , ליציבות, לחיים בהווה, למזג אוויר של לחות. זוהי התקופה שבין הקיץ לסתו (מסוף יולי ועד סוף ספטמבר ) בתקופה זו התבואה הבשילה והפירות הגיעו לשיאם.
המילה קיבה בסינית בנויה מציור של שדה חרוש עם תעלות השקיה. כאשר השדה מוכן, האדמה חרושה ומאווררת ויש נתיבי השקיה שיזינו את הצמחים יש מצע טוב להתחלת התהליכים שיזינו אותנו בעתיד.
תפקידי הקיבה
הקיבה אחראית על הבשלת האוכל וריכוכו ולהכנת המצע שיאפשר את הזנתנו. היא עושה זאת באמצעות לקיחת האוכל והוספת נוזלים וחימומם. בדרך זו נוצר מעין מרק או תבשיל קדרה של חומרים מזינים שקל לגוף לפרקם למרכיביו הקטנים ביותר ולנצלם לטובתנו.
הכנת כל תבשיל או מרק תלויה במשחק בין כמות האש וכמות המים. מעט מדי מים או יותר מדי אש גורמים לאוכל להישרף ונוצרת שכבת פיח שרופה בתחתית הסיר זהו גסטריטיס.
איך נוצר עודף אש ?
מתח, לחץ ועצבנות, עישון סיגריות, אוכל אלרגני, אוכל חריף מדי או שומני מדי, שתייה מרובה של אלכוהול ותרופות שונות (כמו אספירין) מעלות את האש וגורמות בנוסף לאדמומיות בפנים, נזלת וגודש נוזלים בריריות, ריח רע מהפה, צרבות ועוד.
איך נוצר חסר במים ?
אכילה בעמידה, נהיגה וכאשר האדם אינו מתרכז במזון (הרחת האוכל לפני האכילה גורמת להפרשת מיצי העיכול), אכילה מהירה וללא לעיסה טובה של האוכל גורמת לחתיכות גדולות מדי להגיע לקיבה ולספוח את מיצי הקיבה, אדם שסובל מאנמיה ותרופות מסוימות (תרופות משתנות כנגד לחץ דם לדוגמא). כתוצאה מכך מחסר מים יופיעו גם תסמינים כגון יובש בריריות הפה והעיניים, נסיגת חניכיים, איבוד תאבון, צואה יבשה וקשה.
מדוע שכבת הפיח שנוצרת בעייתית ?
אדם שבמשך זמן רב סובל מגסטריטיס גורם לפיח רב להצטבר בקיבה ולשקוע בה. המשקע השרוף משבש את תפקוד הקיבה ואת יכולת מערכת העיכול כולה לפרק את המזון בצורה יעילה. יתרה מזאת שכבת הפיח היא מצע טוב להתרבות חיידקים כגון ההליקובקטור פיילורוס.

טיפול בגסטריטיס ברפואה הסינית

מטרת המטפל ברפואה סינית היא לעזור לאדם המטופל לעזור לעצמו וזאת ע"י מציאת הבעיה באורח החיים ומציאת התזונה הבעייתית והאלרגנית. דיקור סיני יזרז את החלמת הקיבה ויעזור בניקוי הפיח שהצטבר בקיבה כמו כן הוא יטפל בגורמים לחסר האיזון בין אש ומים כגון האנמיה, מתח לחץ וסטרס, צמחי מרפא יעזרו גם הם לנקות את הקיבה,לחזק את מערכת החיסון מהתיישבות חיידקים וטפילים ולהוציא עומס רעלים מהכבד שהוא תופעת לוואי מבעיה זו.שיאצו וטווינא ירגיעו וישחררו את שהאדם ויביאו לשלווה.
סיכום
נפוליון בונפרטה כנראה לא ידע מה זה גסטריטיס, אולם לא בכדי מיוחסת לו האמירה "הצבא צועד על קיבתו".
חשיבות ההזנה ליכולתנו להתמודד כהלכה עם החיים והאתגרים שבדרך מחייבת אותנו לטפל ולתת יחס של כבוד למערכת העיכול שהיא המקור לעוצמתנו . גסטריטיס היא בעיה שקשורה לאורח חייו של האדם. בעזרת טיפול בדיקור סיני, צמחי מרפא ושיאצו והקניית הכלים המתאימים, הקיבה תשקם ותבריא את עצמה במהירות מפתיעה ונוכל לשוב ולצעוד ביתר שאת.
בריאות טובה.למידע נוסף והתייעצות בנושא טיפול בגסטריטיס, טיפול בדלקת רפידת הקיבה התקשרו או צרו קשר דרך האתר.