ביום שני האחרון נשארתי בלי עבודה (כל המדינה בחל"ת) ! הילדים עברו לגרושתי והיה יום אביבי נעים עם טפטוף קל וריחות פריחה משכרים. בזמנים שכאלו אני וכלבתי לוקה אוהבים לצאת לשדות שמסביב לשכונה ,אני עושה כושר בריצה או באופניים ולוקה מלווה אותי ומריחה ריחות חדשים שלא נמצאים בשכונה.

יצאנו לדרכנו , כאשר אני נוסע באופניים ולוקה רצה לצידי. בין השדות לביתי יש שטח עירוני קצר מאוד שבד"כ אני לוקח את לוקה ברצועה ומשחרר בטבע. הפעם עשיתי טעות ולא לקחתיה ברצועה מתוך מחשבה שאננה שמיעוט המכוניות והמרחק הקצר מהטבע הם תעודת בטיחות. לצערי הרב מחשבתי הייתה שגויה ובשלב מסוים כשעצרתי לרגע ,לוקה נכנסה לכביש ונפגעה ע"י מכונית חולפת. רצתי איתה לווטרינר ולאחר צילומי רנטגן ובדיקה קפדנית התברר, שלוקה יצאה מהתאונה בזול, עם חתכים עמוקים בשתי הרגליים האחוריות ואנטיביוטיקה לשבועיים ובונוס אהיל על הראש (ראו תמונה של הדוגמנית המכשכשת ועשו לה לייק גדול !!!).אירוע שכזה גרם לי לעשות חשבון נפש על התנהלותי האישית ותובנות על המצב המאתגר שאנו חיים בו. המילה שעלתה בי כתוצאה מהאירוע הפרטי והאירוע הגלובלי הוא פחד.

 

מהו פחד ומהו פחד נכון ?    

הפחד לפי הרפואה הסינית הוא רגש חשוב וחיוני .הציור של המילה KONG שהיא פחד בסינית (כל המילים בסינית הן ציורים) מראה לב ואת הציור של פטיש. זהו תיאור מכני של מה שקורה לנו כשאנו מפחדים הלב דופק בחוזקה. אם למילה זאת אנו מוסיפים מילה נוספת זהו  "הפחד הנכון" שהוא נקרא בסינית JU והמילה הסינית לו היא ציור של שתי עיניים וציפור קטנה (דרור) שחייבת להיות דרוכה וערנית ולהשגיח בשתי עיניה אחרת חיות טרף יתפסו אותה. כלומר הפחד הנכון בחיינו יוצר דריכות , מוכנות וערנות לסכנות שמסביבנו. הפחד הנכון גורם לנו לאינסטינקט ההישרדות הראשוני ולהרים את ידינו כדי להגן על ראשנו בנפילה מקבלת מכה. פחד ההישרדות הוביל ליצירת הרפואה והתרופות ולמצוא דרך לפרנס ולכלכל את עצמנו בכדי לשרוד. חוסר בפחד החיוני מוביל ללקיחת סיכונים מיותרים למשל לסכנות הכביש ולמכוניות שפגעו בכלבתי. כמו גם לשאננות וחוסר דריכות מהמצב במדינה ובעולם ( תרבות ה "יהיה בסדר" ) תוך התעלמות טוטאלית מהמצב הרפואי העכשווי ,מהוראות אנשי הרפואה ומהמצב הכלכלי המשתנה דבר שעלול להוביל לפגיעה קשה בי וביקרים לליבי.

מהו פחד פתולוגי ?

אם זאת ישנם אנשים שהפחד אצלם מוגזם ובמקום להגן על החיים הוא מונע מהם לחיות. הפחד הזה נקרא בסינית JING ומשמעותו בהלה והציור שלו הוא של צבי וסוס שעומדים בשדה עשב. הצבאים נוטים כשיש בקרבתם אויבים לקפוא במקום והסוס בשעת פחד נע בצורה מהירה, עצבנית וקופצנית מאוד. הפחד יכול להוביל כמו במקרה של הצבי לשוק ולקפיאה במקום. לחוסר תפקוד בסיסי ולעיסוק אובססיבי בקריאת כל בדל חדשות על המחלה והתפשטותה. במצב של מחלת הקורונה ראיתי הרבה אנשים שנעים כמו עדר סוסים בצורה היסטרית שגורמת להסתערות בחנויות וריב על כל חבילת נייר טואלט עם צרכנים אחרים.

חוסר בפחד או פחד מוגזם שמוביל לשיתוק או היסטריה הם קצוות שכולנו נעים בניהן בחיים ובהחלטות יומיומיות. חוסר האיזון הזה מוביל לשחיקה ובזבוז מאגרי האנרגיה שלנו ולבעיות שינה, חרדות, דיכאונות, כאבי גב וברכיים ובעיות שיניים ואוזניים.

 

אז איך מתמודדים עם פחד משתק או חרדה ?

מתוך וויקיפדיה

הדרך להתמודד ולאזן את תחושותינו הוא קודם כל ביצירת שיגרה שלווה ומסגרת לעצמנו ולמשפחתנו. לקום בשעה קבועה לאכול ביחד כל המשפחה בזמנים קבועים. להחליט על שעות קבועות ללימוד, לעבודה, למשחק משותף ולחיזוק הקשר במעגלי הזוגיות, המשפחה הקרובה והרחוקה ובשאר המעגלים בחיינו. בנוסף לכך חשוב לשתף ולשוחח על הפחדים עם איש שאתם סומכים עליו מאוד או איש מקצוע בכדי לפרוק ולקבל איזון לתחושותינו. דרך מוצלחת נוספת היא תרגילי נשימה ודמיון מודרך שיש ביוטיוב ובאינטרנט לרוב. ישנן פורמולות סיניות רבות שניתן בעזרתן להרגיע את האדם ולייצב את הכליות והלב ואת הפחד בכללותו.

סיכום

פרופסור ויקטור פרנקל שחי בשואה ושרד את מחנה ריכוז אושוויץ כתב פעם ”אפשר ליטול מאיתנו את הכול כמעט – את בריאותנו, את רכושנו, את כבודנו, את חירותנו, וגם את היקר לנו; חוץ מדבר אחד והוא החופש להחליט איך להגיב למצבי החיים שלנו. אנו אדונים לגורלנו ולא קורבנותיו.”

אנחנו חיים כיום במציאות של שינוי מאוד אינטנסיבי שמעלה בנו רגשות פחד. השאלה שאני מעלה בפניך וראוי שתשאל את עצמך היא האם אתה בוחר להיות ציפור דרור, צבי או סוס.