דלקת עיניים – דלקות עיניים – דלקת בעין – דלקות בעין

דלקת לחמית —CONJUNCTIVITIS
הלחמית (CONJUNCTIVA) הינה הציפוי החיצוני שמכסה את העין ואת החלק הפנימי של העפעפיים, זוהי חומת ההגנה השנייה של העין (אחרי העפעפיים) ותפקידה להגן על העין מפני עצמים זרים וזיהום. לכן דלקות לחמית הן הסיבה הנפוצה ביותר לעיניים אדומות.
זיהום חיידקי או נגיפי, אלרגיה לאבק ,עובש, בעלי חיים, פרחים,עשן ,מזונות מסוימים ועוד גורמים לתגובה חיסונית אשר מרחיבה את כלי הדם בעין וגורמת לגודש בהם , זוהי הסיבה שהעין מתאדמת. בעיניים מופיעה הפרשה שקופה או לבנה, יש התנפחות וגירוד של העפעפיים ותחושת צריבה. דלקת בלחמית בד"כ אינה מסוכנת ופוגעת בראיה, ברם היא מפריעה מאוד לאיכות החיים של האדם שסובל ממנה, בעיקר אם הדלקת הינה כרונית. דיקור סיני יכול להיות פתרון לכל אלה.
דלקת עיניים- סיבות נפוצות לדלקות בלחמית:
דלקת עיניים מסוג דלקת מגונוקוקוס בתינוקות שרק נולדו יכול להופיע זיהום בלחמית מחיידק הגונוקוקוס עקב מעבר התינוק בתעלת הלידה, לכן בד"כ מזליפים לתינוקות שנולדו טיפות עיניים אנטיביוטיות למניעה.
דלקת עיניים מסוג דלקת אביבית-זוהי דלקת אלרגנית כרונית שנוטה להתגבר או לפרוץ באביב או בקיץ. דלקת אביבית שכיחה מאוד אצל ילדים אשר מערכת החיסון שלהם מגיבה תגובת יתר לגורמים חיצוניים ומזהה אותם כפולשים אשר מסכנים את הגוף., למשל אבקנים של פרחים ועצים.
דלקת עיניים מסוג דלקת יבשה-דלקת זו נפוצה בנשים מבוגרות,עקב יובש ממושך בעיניים שנוצר מייצור מופחת של דמעות,היובש גורם לחיכוך ושריטה של הלחמית ע"י מרכיבי העין האחרים,כתוצאה מכך מלבד צריבה ותחושה רעה בעיניים מופיע רגישות לאור.במידה ומחלה זו אינה מטופלת הצלקות והפצעים בלחמית יכולים לפגוע בראיה.
העיניים והפרשת הדמעות קשורים לפי הרפואה הסינית לפאזת העץ ולכבד.פאזת העץ היא התנועה האנרגטית שמשויכת לאביב,לפריצה קדימה, נביטה ולתכנון וההסתכלות לעתיד ולבאות.הראיה היא חוש שמאפשר את התנועה קדימה בצורה רציפה, ללא התקלות במכשולים, שימו לב כאשר אתם הולכים בשביל ומולכם בא אדם אחר , לשבריר שנייה יש קשר בין האנשים ,דרך המבט וכל אחד מסמל בעיניים לאיזה כיוון הוא הולך בכדי לא להיתקל באחר. העץ נותן לאדם את היכולת להסתכל ולראות קדימה וגם להסתכל פנימה לתוכנו ולהבין מי אני ומה אני רוצה בחיים (כלומר להיכן אני שואף להתקדם בחיי).
הכבד הינו האיבר שמשויך לפאזת העץ ומשפיע מאוד על העיניים, מרידיאן הכבד מגיע לאזור העיניים לפני שהוא מסתיים בקודקוד הראש. הקשר בין הכבד לעיניים בא לידי ביטוי בפן פיזי, לדוגמא אנשים רבים שסובלים מקטרקט (ירוד) הם אנשים שסובלים גם מעודף כולסטרול אשר רמתו מווסתת ע"י הכבד. גם צהבת אשר קשורה לתפקודי כבד לקויים מתבטאת בעיניים צהובות.
הראייה היא החוש המפותח ביותר בעידן המודרני, בעקבות השימוש במדיה של מחשבים וטלביזיה.חברות פרסומת מציפות אותנו בשלל גירויים ויזואליים שיגרמו לנו לקנות את המוצר שלהם. הקניות, האוכל שאנו אוכלים, החברים שאנו בוחרים להיות איתם ולחיות איתם נקבעים ע"י המראה החיצוני. יחד עם זאת גירוי היתר של הראיה הינו מהגורמים לדלקות עיניים וליובש .דלקת עיניים דורשת טיפול רציני, והינה מסוג הבעיות שאסור להזניח.

סוגי דלקת עיניים


דלקת לחמית בתינוקות
 נגרמת מתחושות חזקות של פחד או כעס של האם בזמן ההיריון, אשר גורמים לוולד שרק נולד לפחד מלראות את העולם שבחוץ.

דלקת אביבית אלרגית
 קשורה לאביב שזוהי העונה של פריחה והתחלות חדשות.דלקות לחמית בתקופה זו יכולות להראות על קושי לקבל את השינויים בחיים כדבר חיובי ולראותם כדבר מאיים ומסכן. מנסיוני , דלקות עיניים אלרגיות, בעיקר אצל בנים, מביעות תסכול וכעס מודחק. גם בחברה שלנו מלמדים בנים שאסור להם לבכות ולהביא רגשות. אלרגיות שהסימפטומים שלהם הם דלקות עיניים מפרישות ואף מנוזל הם במובן מסוים בכי (אותם סימפטומים כמו בכי).
דלקת יבשה נובעת בנשים מבוגרות מהחלשות הצד הייני (המזין, האימהי ) דלקת העיניים נובעת מפחד להביט לעתיד וחשש מאובדן הנשיות. זהו תהליך שנפוץ יותר בנשים,עקב הסגידה לנעורים ולתדמית השגויה שרק אישה צעירה היא יפה.
הטיפול התזונתי
1.במאכלים שמקררים את הכבד ועוזרים בניקויו מרעלים שיוצרים חום. שעועית מש,סלרי ,אצות ים ואצות מים מתוקים כמו ספיר ולינה וכלורלה,גזר, חסה,צנון,תאנים ולימון . ניתן לעשות בחודשים בין מרץ- אפריל (תחילת האביב) 10ימים של תזונה שנקראת "ניקוי אביב" ומורכבת משעועית מש ואורז מלא.
2.תזונה שעשירה בסיבים שסופחים רעלים ועוזרים בהפרשת מיצי מרה. אורז מלא ,קטניות,שיבולת שועל.
3. מוצרים שעשירים בכלורופיל שהינו נוגד חמצון שמנקה מאוד את הכבד: מיץ עשב חיטה, ספיר ולינה , כלורלה וירקות כמו חסה, כרוב ,גרגר הנחלים ופטרוזיליה.
4.יש להימנע ממאכלים מחממים כגון אלכוהול,סוכר וקמח לבן
5.ניתן לשתות תה וטינקטורות מציפורני חתול (קלנדולה), ארטישוק, גדילן ושן ארי(דנדליון) שמנקים כבד.
 
טיפול בתוספי מזון
הטיפול יהיה בהתאם לבעיה עם תוספים מיוחדים לעיניים
1.לאלרגיות וזיהומים יש לתת אבץ ויטמין A  ו- C ביחד זוהי פורמולה לחיזוק וויסות מערכת החיסון ,בנוסף אלו נוגדי חמצון שמצוינים לבעיות עיניים .
2.ליובש בגיל מבוגר ולמניעת בעיות עיניים כדי לתת נוגדי חמצון בעיקר אבץ,ויטמין E ובטא קרוטן וביופלבנואידים. בילברי (אוכמניות כחולות)הן צמח שעשיר בנוגדי חמצון והוא יעודי לעיניים.
פורמולה מצוינת ליובש ובעיות עיניים היא Ey complex של חברת BIO-CARE .,ברם היא אסורה לאנשים עם יתר לחץ דם.

נקודות דיקור
LIV3 – זוהינקודתהמקור של הכבד שמווסתת את אנרגיית הכבד ולכן מצוינת לויסות מערכת החיסון ולהוצאת כעסים מודחקים. אפשר להוסיף אליה את GB37 נקודת החיבור של כיס המרה שיש לה ענף אל LIV3 והיא תעזור לנקות ולהבהיר את העיניים מהאדמומיות (שם הנקודה הינו בהיר וזורח).
GV23 –   אחד השמות שלה הינו "היכל הבהירות" זוהי נקודה שמווסתת עודף יאנג בראש וכמו כן היא נקודת GUI   (רוח) של ערוץ כיס המרה.
ST1     שמה "מיכל הדמעות" נקודת התחלה של המרידיאן, מקבלת אנרגיה מערוץ המעי הגס ועל כן קשורה לשכבת ה-YANG-MING שהיא שכבה שנוטים להשפיע עליה פתוגנים של רוח-חום בעיקר.
נקודות נוספות שמצוינות לעיניים: BL1(עיניים זורחות)GB41 (השפעה על הדמעות)GB15(השפעה על הדמעות)
פורמולה שמצוינת לעיניים
לעיניים שאדומות כתוצאה מיובש וחסר יין –ZHU JING WAN  פורמולה שמחזקת יין ומזינה את הכליות והכבד . הצמחCHE QIAN ZI מביא את השפעתה במיוחד לעיניים.