במאמר זה אסביר על בקע סרעפתי אשר מהווה  גורם עיקרי בסימפטומים כגון  צרבת, אי נוחות בבטן, כאבי בטן, שיעול שאינו עקב מחלה ועוד. המענה ברפואה הסינית באמצעות דיקור סיני , צמחי מרפא, וכלים נוספים ומיוחדים שברשותי נותן מענה מצוין שיטפל בסימפטומים שמפריעים לך בחייך וגם בבקע ובסיבה שגרמה לבעיה זו להיווצר מלכתחילה.בקע סערפתי

בקע סרעפתי ההסתכלות ברפואה המערבית

אנטומיה

הסרעפת( Diaphragm) היא שריר שמשמש כחוצץ בין בית החזה ואברי הבטן .שריר הסרעפת עוזר בנשימה עקב צורתו המיוחדת ,כך שבזמן כיווצו הוא מרחיב את נפח בית החזה ובשחרורו הנפח בחזה קטן והאוויר יוצא, ישנה אפילו נשימה סרעפתית  ומשתמשים בה רבות במדיטציות מיכון  שהיא עמוקה ובריאה יותר. כמו כן כשהשריר הסרעפתי מתכווץ ומרחיב את חלל החזה הוא מקטין את חלל הבטן ובכך הוא מסייע בעיכול המזון ובתהליכי הקאה ומתן שתן וצואה.הסרעפת אמנם מפרידה בין חלק הגוף העליון והאמצעי אך יש ממנה מעבר לושט (שהוא הצינור שמחבר בין הפה לקיבה), לכלי דם מהלב ולעצבים .

מהו בקע סרעפתי ?

כאשר חלק מהקיבה שאמורה להיות מתחת לשריר הסרעפת עולה למעלה ולוחץ על השריר ולעיתים גם יוצא מהאזור שבו הוא צריך להיות  התופעה נקראת בקע סרעפתי. כעשרה אחוזים מהאוכלוסייה בעולם המערבי סובל מבעיה זו ברמת חומרה כזו או אחרת.

הסיבות והסימפטומים ברפואה מערבית לבקע סרעפתי

הסיבה לבקע סרעפתי לפי הרפואה אינה ברורה במדויק. נמצא קשר בין תופעה זו לאורח חיים לא נכון כגון יציבה לא נכונה להשמנה ועישון .

הסימפטומים העיקריים לבעיה נפוצה זו הם:

  1. צרבת
  2. בחילות והקאות
  3. גיהוקים ושיהוקים
  4. שיעול
  5. בבקע חמור יכול להיות דימום שיוביל לאנמיה
  6. בבקע חמור הלחץ של הקיבה על בית החזה יוצר כאב קשה בחזה וקושי בבליעה
  7. תסמונת ברט- שינוי ברקמה של הושט

הטיפול המערבי

הטיפול יהיה בעיקר בתרופות שיטפלו בסימפטומים בלבד כגון נוגדי צרבת. במקרים קשים יוצע לאדם ניתוח

בקע סרעפתי דרך עיני הרפואה הסינית

בתפיסה הסינית גופו של האדם מחולק לשלוש:

המחמם העליון השמימי שעוסק באנרגיות המעודנות והנקיות ביותר והן משוות לערפל וטל הבוקר. המחמם האמצעי שקשור לאדם המקום שבו הגוף לוקח את המזון והנוזלים הפיזיים ועושה בהם תהליך של הבשלה והרקבה בכדי להפכם מחומר חיצוני לחומר שקשור יותר לעצמיותנו כאשר לעומת המחמם העליון שבו האנרגיה עדינה, המחמם האמצעי  הוא מקום של עשיה והתרחשות מסיבית האנרגיה בו משווה לברכה כמו בסיר מרק שמבעבע ומכין את החומרים המזינים שבתוכו.

המחמם התחתון שקשור לארץ משווה למעברי מים ותעלות ניקוז של נוזלים. זהו המחמם שאליו מתנקזות האנרגיות והנוזלים העכורים והדחוסים והבוציים. בביצה ראשונית הזו מוסתרת האנרגיה והפוטנציאל שקיבלנו מהורינו.

התלת מחמם האיבר המסתורי

ישנו איבר שאחראי לווסת את שלושת האזורים והתפקודים שלהם והוא נקרא "תלת מחמם" זהו איבר שקיים בתפיסה הסינית ויש לו מרידיאן כמו לכל האיברים למרות שהוא אינו פיזי כמו הכבד או הראות. איבר זה עובד כפונקציה מערכתית והוא קשור לפאזת האש ולמודעות, השראה והתחדשות  והוא מקשר בינה לבין האדמה והיכולת להזין אותנו פיזית ,רגשית ונפשית  בכל מה שאנו צריכים בכדי להרגיש מלא, מסופק מעושר ומאושר.

כל מחמם ואזור בגוף קשור לא רק לפן גשמי אלא גם לפן נפשי ורוחני יותר: המחמם העליון קשור לשמיים ולביטוי מטרתנו הגדולה על פני האדמה בחיים אלו. המחמם האמצעי קשור לאדם לפן הרגשי והחומרי של ההזנה וסיפוק האני והאגו האישי. המחמם התחתון קשור לאדמה להישרדות הגוף ולסיפוק  צרכינו הבסיסיים והמיניים.

אז מה השתבש ומדוע נוצר בקע סרעפתי ?

כשהאדם שוכח את מטרתו הגבוהה של מתן שירות וערך ייחודי לחברה ולאנושות  הוא מרגיש עני ולא מסופק ועסוק רוב זמנו רק בסיפוק האגו וקניית מוצרים פיזיים שיתנו לו סיפוק ,עושר ואושר רגעי בלבד . בכך הוא למעשה לא מזין את המחמם העליון שנחלש ואילו המחמם האמצעי מגיע לעודף שדוחף למעלה ופולש למחמם העליון.

בקע סרעפתי טיפול באמצעות דיקור סיני

דיקור סיני יטפל בסימפטומים הפיזיים כגון צרבת ובחילות ויאזן בין המחמם האמצעי והעליון, בפן הרגשי בפן הנפשי וביכולתו של האדם להתבונן בחייו ממקום גבוה יותר שבו הוא יכול למצוא מחדש את הדברים המהותיים שהלהיבו וריגשו אותו בחייו.

בקע סרעפתי טיפול באמצעות צמחי מרפא

לצמחים יש יכולת אדירה בעבודה על מערכת העיכול בפן הפיזי, מהסיבה הפשוטה שהם מגיעים לאזור זה. צמחים כגון התמר הסיני והליקוריץ מרגיעים ומווסתים את העודף בקיבה ובמחמם האמצעי וקליפת המנדרינה הסינית מכוונת את החומציות למטה.

בקע סרעפתי טיפול באורך חיים

בפן הפיזי: שתיית מיץ של שיבולת שועל ותה מקמומיל יעזרו לווסת את החומציות ולשקם את המעיים. בפן הרגשי : מומלץ לעשות שינויים בדרך האכילה כמו אכילה של ארוחות קטנות, בנחת וללא גירויים כמו הסתכלות במחשב או בטלוויזיה. בפן הנפשי : שינוי סדר העדיפויות ומציאת איזון בין השאיפה לעושר חומרי ורצון לאושר וסיפוק רוחני. לימוד תרגילים של נשימה סרעפתית להגעה לרוגע ושלווה.

סיכום

אנו חיים בחברה שמקדשת את הפרט ואת זכויותיו. אך כל דבר שהוא מוגזם אינו בריא וכשאנו עסוקים רק במילוי צרכנו הפיזיים – רגשיים ,כמו קניית המכונית הכי טובה, הפלאפון הכי חדיש אנו מרגישים שבעים ומאושרים לרגע קט עד ששוב אנו צריכים להשביע את הרעב (ואם שכחנו לרגע נסתכל בטלביזיה בפרסומות ומיד נראה את המוצר החדש שרק אם נקנה אותו נהיה שמחים יפים צעירים ומאושרים) התנהלות שכזו פוגעת לאורך זמן בנו ובכדור הארץ כולו (בזבוז משאבי הטבע וזיהום הסביבה). שינוי אמיתי יעזור לך למצוא את האיזון בין אושר שבא מהדברים המהותיים של חברות,מודעות והגשמה עצמית לבין הגשמיות והשפע שבחברה המודרנית.