בעיות מחזור – מלכת הגאות והשפל

בעיות מחזור – מלכת הגאות והשפל

בעיות מחזור – מלכת הגאות והשפל

הקדמה

בשנות ה-90 צפיתי בסרט יפה שנקרא The Prince of Tides ובעברית בשם "נסיך הגאות והשפל" הסרט מקורו בספר בשם דומה. עלילת הסרט מספרת על  תום ווינגו הוא מורה ומאמן פוטבול מובטל שאימו מבקשת ממנו לנסוע לניו יורק על מנת לסייע לד"ר סוזן לוונסטין הפסיכיאטרית של אחותו התאומה, לאחר ניסיון ההתאבדות האחרון שלה. תום נענה לכך באי-רצון, אולם הוא עושה זאת במידה רבה כדי לנצל את ההזדמנות להיות לבד ולהתרחק מחייו הבלתי מספקים.

במהלך הפגישה הראשונה עם הפסיכיאטרית, תום חושף בקושי רב רבים מהסודות של משפחתו הלא-מתפקדת. בהבזקים לאחור מתייחס תום לתקריות מילדותה של סוואנה. משפחת וינגו סבלה מאב מתעלל ואם גאוותנית ונוחה להתרגז שהפלתה בין ילדיה. האב היה בעל ספינה לדיג חסילונים שלמרות שנחל הצלחה במשלח ידו, בזבז את כל כספו על עסקים מפוקפקים, והותיר את משפחתו חסרת כל.

כמו אחותו, גם תום קרוע בשל בעיותיו שלו, אולם בניגוד אליה, הוא מצליח לתפקד תוך שהוא מסתתר מאחורי מה שהוא מכנה: "הדרך הדרומית", שמשמעה להתחמק מקרבה רגשית ולהפוך כל דבר לבדיחה. אשתו של תום אוהבת אותו מאוד, אולם פגועה מכך שתום מנותק רגשית ממנה, ניתוק אשר נובע, כמו בעיותיה של אחותו – מילדותם הקשה. כשהיא מגלה לתום שהיא מנהלת רומן ושוקלת להתחתן עם מאהבה.

תום נוסע לבקר את אימו ולספר לה על התקדמות הטיפול באחותו. אימו דורשת שלא יגלה את הסוד המשפחתי הנורא מכולם אולם תום לא מוכן יותר להמשיך לשמור סודות ולחבל בטיפול ובתהליך ההחלמה שמתרחש כתוצאה מהשיחות. לראשונה בחייו הוא מספר לד"ר לוונסטין שכשהוא היה בן 13, שלושה אסירים נמלטים פלשו לתוך ביתם ואנסו אותו, ביחד עם אימו ואחותו. לאחר מכן תום סובל מהתמוטטות עצבים, אחרי שדיבר בגלוי על החתיכה החסרה בחייה המיוסרים של אחותו.

לאחר מכן סוואנה משתקמת ועומדת להשתחרר מבית החולים. תום נוכח לדעת שלמרות שהוא התאהב בד"ר לוונסטין, הוא מעדיף לחזור לאשתו ולילדיו, משום שכעת, בכך שעזר לאחותו לאחות את חיה, גם חייו שלו התאחו והוא מסוגל להחזיר אהבה למשפחתו. ( הציטוט מוויקיפדיה) . אני ממליץ לכן לקרוא את הספר ולראות את הסרט.

הסיפור הזה ממחיש בצורה יפה מאוד את הנושא שנקרא בעיות מחזור וממחיש כיצד משקעים שאנו נושאים בתוכנו גורמים לתקיעה וחוסר זרימה בכל רמות החיים ולהפרעה בתנועה המחזורית שקיימת בטבע החיצוני והפנימי.

הפרעות במחזור ובווסת

המחזור הנו תהליך טבעי ומעגלי של הגוף שמטרתו הראשית היא פריון. המחזור מתחיל סביב גיל 12 וממשיך עד הגעה סביבות גיל 50, אז מתחילה המנופאוזה. הווסת אמורה להתנהל סביב מעגל זה ללא כל קושי. אם זאת נשים רבות סובלות מתופעות הקשורות במחזור החודשי

לפי הרפואה הסינית מחזור ממוצע נמשך  28 יום,. הווסת אמורה להיות דימום ממוצע של עד שבוע, צבע דם אדום ללא גושים ובלי כאבי בטן, גב או רגליים כמו גם ללא כל שינוי במצב הרוח לפני או אחרי קבלת הווסת.

בעיות מחזור לפי הרפואה המערבית

דיסמנוראה

ישנם הגדרות ברפואה המערבית למגוון בעיות מחזור : 

תסמונת טרום ווסתית – p.m.s

מצב זה מתאפיין בסימפטומים שמופיעים עד כשבועיים לפני תחילת הווסת והם כוללים נרגנות (כל דבר קטן מכעיס), רגשנות יתר ונטייה לבכי, עצבנות, כאבי ראש, נפיחות ורגישות בחזה, כאבי גב, רגליים, בטן, שינויים בתאבון נפיחות בבטן, בחילות והקאות, עייפות.

דיסמנוראה – כאבי מחזור

דיסמנוראה אלו כאבים שיופיעו לפני הוסת או במהלכו. תופעה זו משפיעה ופוגעת באורח החיים וביכולתה של האישה לעבוד, ללמוד ולהתנהל בצורה נינוחה.

ברפואה המערבית יש הפרדה בין שני סוגים של דיסמנוראה:

 דיסמנוראה ראשונית  כאבים לפני או בזמן הווסת שמתחילים בזמן הופעת המחזור ויכולים להתפתח גם בגילאים מבוגרים יותר. כאבים אלו יופיעו ללא כל בעיה אורגנית, כגון זיהומים, גידולים או גורמים אנטומיים.

בריאות האישה

דיסמנוראה משנית כאבים על רקע מחלה אורגנית כגון זיהום, גידולים שונים, בעיה אנטומית, אנדומטריוזיס, דלקת באגן, מיומות.

אמנוראה – העדר ווסת חודשית   גם כאן מחלקת הרפואה המערבית את האמנוראה לכמה סוגים : אמנוראה ראשונית כאשר המחזור אינו מתחיל אצל הנערה עד גיל 18.

 אמנוראה משנית מצב בו המחזור נפסק בצורה שאינה מוסברת (הריון, אחרי לידה והנקה, גיל המעבר). במקרה שהווסת מפסיקה ללא הסבר יש חשיבות בשלילת מחלות רקע שעלולות לגרום לכך כגון חסר דם (אנמיה), סוכרת, בעיה הורמונלית בבלוטת התריס, חוסר איזון בבלוטת יותרת הכליה, תפקוד השחלות, גידולים שפירים או ממאירים ועוד

ווסת שאינה סדירה  וסת שמגיעה מוקדם מ- 20 יום או וסת שמאחרת (מעל 35 יום). כמו כן דימום שמתארך מעל שבוע או כמות דימום רבה מאוד.

דימום בין ווסתי  הופעת דימומים ווגינליים בין וסת אחת למשניה. זוהי בעיה שמצריכה שלילת מיומות, בעיית קרישה בדם (טרומבוציטופניה), בעיה ביותרת המוח.

בעיות מחזור הטיפול המערבי

לאחר שלילת בעיות אחרות הטיפול בדיסמנוראה ובבעיות p.m.s יתן הרופא טיפול במשככי כאב ונוגדי דלקת. 

רופא הנשים המערבי, ימליץ לרוב בבעיות מחזור על שימוש בגלולות – הורמונים, שמטרתן לאזן את חוסר האיזון ההורמונלי שממנו את סובלת. נשים רבות לוקחות גלולות לאורך זמן אך מכיוון שהבעיה הפנימית לא נפתרה. ברגע תפסיקי לקחת את גלולות התופעות יחזרו. לפעמים לאחר שימוש ממושך בגלולות, ישנן שיבוש במערכת ההורמונלית שגורם לבעיות פוריות.

בעיות מחזור הסתכלות דרך עיני הרפואה הסינית

בטבע קיימים מחזורים רבים כגון. מחזוריות הגאות והשפל, יום ולילה מחזור עונות השנה ועוד. גם בגופינו ישנם מחזור כמו מחזור הורמונלי (לא רק הורמוני המין) , מחזור שינה. חוקיות המחזורים כולם  היא נקודת שפל, עליה והגעה לנקודת שיא, דעיכה וירידת בכמות עד לנקודת השפל. הזרימה במחזורים אמורה להיות חלקה. 

המחזור הנשי בתפיסה הסינית קשור לדם ולזרימתו. זרימה אל הרחם בכדי ליצור את הרירית של הרחם שיהווה משטח פורה לביצית המופרית ומהרחם החוצה במידה ואין הפריה. ישנם לפי הרפואה הסינית שני איברים שקשורים לתנועת הדם הכבד ומעטפת הלב.

הכבד מניע את הדם הפיזי בצורה רציפה וחלקה

מעטפת הלב היא השליח של הלב שהוא השליט שחותם (בחותמת האדומה) על התחושות, הרגשות ועל החוקים הפנימיים שאנו כבני אדם החלטנו שלפיהם נפעל על סמך סה"כ החוויות שאנו חווים במציאות. מעטפת הלב תדאג שחוקים אלו לא יתקעו בלב , אלא יצאו לפועל ויעברו דרך הכבד והדם שהוא מניע אל כל הגוף.

שני האיברים הללו יוצרים שכבה עשירה בדם אבל היא קשורה בקשר חזק לפאזת העץ ולתנועה עקבית כמו תנועת הים בגאות ובשפל. שני הערוצים של מרידיאנים אלו עוברים בחזה, בבטן, ומגיעים לרחם ולווגינה.

מה השתבש ויצא מאיזון שיוצר בעיות מחזור

אורח החיים של התרבות המערבית השתנה מאוד במאה וחמישים השנים האחרונות. רובנו לא חיים בשבט או אפילו קרוב להורינו שבעבר סייעו לנו בחלק מהמטלות. התפקידים המסורתיים של גבר מפרנס ואישה שמגדלת את הילדים ועובדת בעבודות הבית התפרקו להם. החופש של האישה גדל, אך הוא טומן בחובו הרבה יותר עשייה ואחריות מאשר בעבר. כיום נוספו לנשים מטלות רבות שהן שואפות להצטיין בהן. להיות עובדת, בת זוג, אימא, בת מצטיינת, אוהבת שהיא מקור לגאווה.

הרצון למימוש עצמי ומשפחתי מביא אותך לכך שאת חותמת עם ליבך על מספר עצום של החלטות, חוזים והסכמים (מודעים או לא מודעים), ומכאן בכדי להגיע למטרה הרצויה יש לך רשימת מטלות אינסופית.. כמו כן כמות הגירויים ( פיזית ונפשית) שאת חווה כל יום מביא להצפה רגשית ולמה שמכונה סטרס ולתחושה של חוסר סיפוק ( מחר יום חדש עם מטלות והתנסויות חדשות). כאשר אינך מעבדת את מה שאת חווה נוצר עומס ומשקע פנימי. המשקע הפנימי מפריע לזרימה ולהמשך ההתנהלות בתחומים רבים וביניהם המחזור והווסת. הערוצים הפנימיים אשר קשורים לכבד ומעטפת הלב הופכים לפקק אחד גדול ובשלב הביוץ והווסת  שבהן הדם חייב לזרום למטה אתן חשות לאורך ערוצים אלו תחושה של עומס וכאב.

בעיות מחזור הפתרון

הטיפול בבעיות מחזור דרך דיקור סיני

דיקור סיני הוא כלי מצוין לטיפול בבעיות מחזור מיכון שהוא מסייע להניע את הדם והאנרגיה לפי הזמן במחזור (לרחם או החוצה ממנה). אקופונקטורה פותחת חסימות לאורך ערוצי מעטפת הלב והכבד ומכאן מסייעת מאוד לסימפטומים שמתלווים לבעיות מחזור כגון נפיחות בחזה, בחילות והקאות, עצבנות ונרגנות ולכאבים עצמם

בעיות מחזור  טיפול באמצעות צמחי מרפא

בעיות מחזור טיפול טבעי

בצמחי מרפא רבים יש חומרים שדומים במבנה להורמונים הנשיים ( אסטרוגן ופרוגסטרון) שימוש בצמחים אלו יאזן אותך הורמונלית. צמחים אלו יתווספו לפורמולה שתניע את הדם או תחזק את ייצורו במידה ובעיית המחזור נובעת מאנמיה, חסר דם. 

בעיות מחזור טיפול בשיאצו

טיפול במגע וריכוך שרירים מכווצים ישפר את זרימת הדם הכללית, יפחית כאבים בידיים וברגליים ויאיץ את זרימת הדם בערוצי הכבד ומעטפת הלב.

בעיות מחזור טיפול באורך חיים ותזונה

תזונה – אכילה איטית מול שולחן וללא מסכים ובדיקת הודעות וואטספ וסמס מאפשרת ספיגה טובה יותר של האוכל ובניית מרכיבי הדם השונים.

פריקת לחצים וסטרס – ריקוד, הליכה בטבע או בפארק הקרוב, ריצה, זומבה פילאטיס ופעילויות גופניות שונות מסייעות להניע את האנרגיה והדם גופך וכמו כן לשחרר משקעים שהצטברו.

מציאת זמן שקט – בכדי להפוך לאדם מאושר יש לעצור ולמצוא מקום שקט ורגוע שיאפשר לך להבין מהם המטרות והיעדים שאת מבקשת להגשים בחייך ומכאן במה את משקיעה יותר אנרגיה ובמה פחות. כמו כן תוכלי ליצור תוכנית פעולה ושתיים או שלוש פעולות פרקטיות בשבוע שיתחילו לקרב אותך יותר להגשמת החזון שיצרת.

סיכום

 

המילה מלך או מלכה בעברית מקורן במילה מהשפה האכדית שפירושה "יועץ". בכדי להיות המלכה של חייך יש צורך לעצור את התנועה הסואנת והעמוסה מדי שנוצרת בחייך ולהתייעץ ! להתייעץ עם ליבך, עם הקול הפנימי שלך ולהבין מה החלומות, המטרות וסדר העדיפויות שיעשה אותך מאושרת. הבנה זאת ועשיית פעולות אפקטיביות לעבר היעד הנכסף יביאו אותך לזרימה חלקה ובריאה בכל תחומי חייך.

כתיבת תגובה