אלרגיה, קדחת השחת, אטופיק דרמטיטיס אצל ילדים

במים טהורים אין חיים

הקדמה

בשנים האחרונות ישנה עליה במספר הילדים שסובלים מאלרגיות, קדחת השחת שהיא אלרגיה שמופיעה בעיקר באביב, אסטמה אלרגית. מחלות אלו הן תוצאה מפעולת יתר של מערכת החיסון ויוצרות תסמינים כגון נזלת כרוניות, בעיות נשימה, בעיות עור כגון אטופיק דרמטיטיס וסבוריאה, עיניים מגרדות ואדומות ועוד תסמינים שמפריעים לילדכם באיכות חייו.

במאמר זה אני מתכוון להסביר איך אורח החיים המודרני וההתנהלות בנושא ההגיינה האישית והביתית קשורות קשר ישיר לבעיות אלו. כמו כן אני אציע פתרונות שאת רובם תוכלו ליישם בבית.

היגיינה ההברקה של עולם הרפואה המודרני

היגיינה היא שמירה על הניקיון באספקט הבריאותי והרפואי. מקור המילה היגיינה הוא באלת הבריאות היוונית ששמה היגיאה. בזמנים העתיקים הקשר בין האדם לטבע היה הדוק מאוד ורמת ההיגיינה הייתה נמוכה. בדרכי הריפוי העתיקות לא הכירו את החיידקים והווירוסים והרופאים לא נהגו לחטא את ידיהם ולדאוג לרמת הסטריליות שנהוגה בימינו. חוסר ההבנה של עולם המיקרוביולוגיה, עלייה בכמות בתי החולים וצפיפות האוכלוסין גרם שאנשים נדבקו ממחלות שונות בבתי חולים ובמקומות ציבוריים כמו תחבורה ציבורית או מקומות עבודה. בסוף המאה ה-19 ותחילת המאה ה-20 התרחבה ההבנה והגילוי של חיידקים כגורם למחלות ולהדבקות ממחלות והביא לכך שתהליך החיטוי והניקיון בחומרים שהורגים חיידקים כמו נתרן תת כלורי (אקונומיקה) וחומרים שמונעים התיישבות והתרבות חיידקים (למשל דטרגנטים שהם המרכיב העיקרי בסבון). הבנה ושימוש בחומרים אלו מנעו ומונעים התפשטות מחלות רבות והפכו את חיינו לטובים ובריאים יותר.

היגיינה והתרחקות מהסביבה והטבע

בד בבד עם תהליך ההכרה בחיידקים כגורמי מחלות ובהיגיינה כגורם מונע, התחילה במאה ה-20 מגמה גוברת והולכת של התרחקות מואצת מהסביבה הטבעית ומעבר של רוב האנשים במדינות המפותחות לחיים בעיר. שני תהליכים הללו יחדיו מביאים לכך שמשפחות רבות חיות כיום בסביבה עירונית נטולת טבע כמעט לחלוטין. בבתים רבים מנקים את הבית בצורה יומית בחומרים מחטאים חזקים. חיות בית נחשבות כמלכלכות, דירות רבות נמצאות בקומות גבוהות וללא קשר לאדמה, לצמחים או לחיות. במקרה  ונכנס הביתה חרק כגון דבורה, חיפושית, עכביש הם נחשבים כפולש מסוכן ומזוהם שלרוב ימצא את מותו תחת נעל. גם הדשא עבר "שדרוג" לדשא מפלסטיק שאינו מלכלך או שצריך לטפל בו. הסביבה בבתים רבים הופכת לסטרילית. זוהי סביבה שאולי חשובה לחדר ניתוח בבית חולים אך גורמת לבעיות בריאות .

 

 

אלרגיה , אסטמה והקשר לסטריליות

ישנו משפט שאומר "במיים טהורים אין חיים". משפט שפירושו שכל דבר שהוא מוקצן אינו בריא. כשאנו לומדים מההורים, הסביבה והחברה שכל דבר טבעי הוא מלוכלך, לא טוב או מסוכן (אמאל'ה ג'וק) אנו מגיבים לכך לא רק פסיכולוגית נפשית, אלא גם פיזיולוגית גופנית. גופנו מגיב לסביבה שנחשבת כעוינת ותוקף באמצעות מערכת החיסון גם חומרים שנכנסים לגוף ואינם מזיקים. במחקרים נמצא קשר בין בתים שבהם יש רמת ניקיון גבוהה לבין אלרגיה ואסטמה בילדים. העור הוא הקשר החיצוני שלנו לסביבה תחושתית וגם כווסת טמפרטורה, אך הוא יכול להפוך ולהיות כחומת מגן וכשריון קשקשים. בתהליכים דלקתיים ובאלרגיות מופיעות בעיות עור כגון, אטופיק דרמטיטיס, סבוריאה ופסוריאזיס שבהם העור הופך ליותר עבה דלקתי ומחוספס.

בעיות עור, אלרגיות ואסטמה הטיפול דרך דיקור סיני

טיפולי אקופונקטורה מצוינים לוויסות תגובת היתר במערכת החיסון ולהורדה בהדרגה של תהליכי אלרגיה כמו נזלת אלרגית, גירוד בעיניים , עיטוש ללא הפסקה ושיעול .

אסטמה של העור, אטופיק דרמטיטיס , פסוריאזיס טיפול בתוספי מזון וצמחי מרפא

כפי שיש חיידקים שפוגעים בנו בסביבה ובגופינו ישנם גם חיידקים רבים שהם חיוניים מאוד לגופינו וליצירת סביבת עיכול וחיסון תקינה. השימוש באנטיביוטיקה, סטרואידים ותרופות שונות פוגע בפלורה הטבעית שלנו ומחליש את מערכות גופנו ולכן לקיחת כדורי פרוביוטיקה תועיל מאוד להורדת רגישות אלרגית. גם המינרל אבץ ושמן דגים (שבתוכו יש אומגה שלוש) יכולים לווסת ולהוריד תהליכים דלקתיים ולגרום להטבה בבעיות עור .

צמחים רבים מצוינים לאלרגיה, קדחת השחת ולבעיות עור. ברפואה הסינית נהוג להכין פורמולה מכמה צמחים שיטפלו בשורש הבעיה וגם בסימפטומים. שורש ארכובית מצויין לסבוריאה ופסוריאזיס, שמן מצמח "דם המכבים" מצויין לחידוש העור וצמח הסכיזנופטה יטפל בבעיות כגון אטופיק דרמטיטיס.  

אלרגיה, אסטמה, נזלת אלרגית טיפול דרך ואורח חיים

הדרך הנכונה למנוע ממכם ומילדכם היקרים הופעת אלרגיות, קדחת השחת היא לחשוף אותו ואתכם, בצורה מבוקרת, לחומרי טבע השונים. למשל ע"י גידול באדניות במרפסת ירקות כמו עגבניות שרי, פלפלים או מלפפונים ולהבין ולהעריך דרך החוויה המשותפת את הזמן והתהליך הנדרש עד שהפרי או הירק מוכנים ובשלים. גם יצירה בחימר ופיסול או בניה של ארמון בחול הים יחדיו יכולים להעביר מסר דומה.

חיית בית היא דרך מצוינת להתרגל לחיות ולמנוע פחד מהטבע, כמו גם לאפשר לילד לקבל אחריות להאכלה, יציאה עם החיה לטיול או סירוקה. ניתן להתחיל עם חיה פשוטה כמו תולעי משי או דגים.

תגובת יתר של מערכת החיסון , קדחת השחת טיפול דרך תזונה

מזונות שטובים לתגובת יתר במערכת החיסון הם ירקות ממשפחת הבצליים כגון בצל, שום, עירית, לוף. בכולם יש חומר שנקרא קוורציטין שיש לו תפקיד חשוב בייצוב תאי מערכת החיסון.

ירקות ופירות בחמשת הצבעים (ירוק, צהוב, סגול-כחול, לבן, אדום) מספקים חומרים שנקראים ביופלבנואידים וויטמין C שגם להם תפקיד חשוב במערכת החיסון, בדלקות ובבעיות עור שונות.

סיכום

בטבע אין מים טהורים ומזוקקים ברגע שטיפה יורדת מהעננים או מומסת בקרחון היא מתערבבת עם אבק, מינרלים וחיידקים שנמצאים באוויר ובקרקע. דבר שהינו טהור ומזוקק מדי הופך לרעיל ואינו מאפשר חיים וחיוניות. היגיינה וניקיון חיוניים, חשובים ובריאים, אך התהליך הפך לקיצוני במאה ה-20 והוא גורם למחלות. באמצעות כלים פשוטים ניתן גם לטפל ולמנוע אלרגיה, אסטמה ובעיות עור, עיניים ונשימה. כמו גם למצוא הנאה, חוויות משותפות וחיזוק הקשר המשפחתי בגידול פרי, ירק, חיית בית או בניית ארמון בחול בימי הקיץ שמגיעים עלינו.