סיפור אישי

לפני  כמה שבועות הופיע במפרק כף ידי השמאלית כאב עמום אבל חזק. מרחתי על הכאב משחת ארניקה ופניתי לקולגה שטיפל בי והבעיה נפתרה במהרה.  אך לאחר כשבוע הבעיה הופיעה בשנית . הפעם מלבד טיפול בדיקור התחלתי לקחת כורכום  ולעשות חימום במפרקי הידיים לפני הטיפולים. הכאב ירד מאוד אך הוא היה מופיע מדי פעם בעוצמה ושוב נעלם. כאן התחלתי לשאול את עצמי שאלות כגון הקשר בין הכאב לערוץ מרידיאן המעי הדק, בעיה במפרק יד שמאל שמעידה על קושי לקבל את השפע של היקום( יד ימין קשורה לנתינה) , או האם נכנס לי פתוגן וירלי לגוף והוא אינו יוצא החוצה ?  באחד הימים נסעתי לקליניקה שלי ברעננה. שמתי את משחת הארניקה על המפרק, בתי ליוותה אותי לאוטו ועזרה לי להכניס את התיקים לאוטו בזהירות ומבלי לאמץ את היד. התנעתי את המכונית ,הפעלתי מזגן ושמתי ברדיו מוזיקה והתחלתי בנסיעה תוך שאני חושב על המטופלים ועובר בראשי על בעיותיהם ותובנות שעולות לי ויכולות לסייע לטיפול. תוך כדי המחשבות אני מתחיל להיות מודע לכך שהכאב במפרק מתעצם ומתמקד באזור מסוים במפרק. ריכזתי את מודעותי באזור ו… אאוריקה מצאתי !!!  התשובה לכל בעיותיי בשבועות האחרונים הייתה המזגן בצד הדלת שהיה מכוון על מפרק היד. הסטתי קלות את אשנבי המזגן והבעיה נעלמה בתוך כמה ימים ומעט מריחת משחת ארניקה ומאז הבעיה לא חזרה.

כפית בתה

 

 

 

הסבר :

ישנו משפט שאני נוהג להגיד למטופלי  והיא "אם כואב לך בעין, תוציא את הכפית מהתה לפני שאתה שותה אותו " כלומר לפעמים הבעיות שלנו נגרמות מדברים פשוטים בחיי היום יום שמספיק מעט מודעות וערנות מצד האדם בכדי להפסיקם .

אנו חיים בתקופת חיים דינמית ומתחדשת במהירות ! רובנו חיים בעולם הוירטואלי של מסכים אייפון, מחשב טלוויזיה.  זוהי תקופה נפלאה !  אך יש בה נטייה לגרום לאנשים לחיות רק בראשם מבלי לשים לב לגופנו , להתנהלותו ולצרכיו בעולם. התנהלות זו מביאה אותנו למצב שאנו יוצרים פגיעה חוזרת ונשנית בגופנו. המטרה במאמר זה היא :

1. למנוע כאב וסבל בעתיד 2. לעזור לתהליך הריפוי שמתנהל בקליניקה להתרחש בדרך מהירה ואפקטיבית 3. להגביר את המודעות לכך שגופינו הוא התבטאות החיצונית להווייתנו הפנימית.

איך עושים זאת ?

חשוב שנשאל את עצמנו שתי שאלות עיקריות :

1. מה מחמיר את הבעיה שלי?

חשוב שנתבונן בכאב שמופיע בגופינו כמנורה אדומה שמהבהבת כאשר אנו פוגעים בעצמינו. בוא נשים לב מתי הכאב או הבעיה שמציקה לנו הופיעה ומתגברת .האם כאב מופיע לאחר נסיעה ממושכת באוטו או לאחר השינה בלילה ? האם הכאב בכתף מופיע לאחר יום במשרד או פעילות ספורטיבית ?

2. מה מקל את הבעיה שלי  ?

לגופנו כוחות עוצמתיים להביא לריפוי והחלמה ולכן כשאנו מאפשרים זאת הגוף מתחיל לתקן את עצמו וגם הכאב מתחיל לרדת בעוצמתו. בוא ונשאל את עצמנו לדוגמא : האם המיגרנה שאני סובלת ממנה ירדה בחופשה האחרונה ? האם כאבי המפרקים שלי הוטבו לאחר שעשיתי פעילות גופנית ?

התשובות שניתן לעצמנו יכולות להביא אותנו  למסקנה איך אני מסוגל לעזור לגופי ויכולות לדייק את הטיפול של המטפל ולהפוך אותו ליותר יעיל.

סיפור מקרה : מטופל הגיע אלי עם כאב בכתף ימין בתנועות סיבוביות. הטיפול היה עוזר לכמה ימים ואז הבעיה הייתה חוזרת על עצמה וכך במשך מספר טיפולים. בתגובה לשאלות על החמרה והקלה הוא ציין שיש החמרה לאחר חתירה בסאפ ויש הקלה מתמשכת כשהוא עשה הפסקה מחתירה בסאפ לכמה ימים. לכן התרופה שניתנה  הייתה שחבר יצלם אותו חותר. כתוצאה מהצילום נמצא שהוא חתר בצורה לקויה. לכן הטיפול כלל הדרכה של איש מקצוע וצילומים נוספים שהראו שינוי בחתירה.

למה לשים לב כדי להוציא את הכפית מהתה  ?

במשרד :

 

ארגונומיה 2 איכות הכיסא (כאב גב תחתון עליון), גובה נכון של המסך מחשב (בעיות צוואר ודלקות במפרקי הידיים), יציבה נכונה של הכתף ,מרפק יד וללא נעילות וזוויות חדות של מפרקי כפות הידיים ( CTS – קארפל טאנל סינדרום)  – כולנו כיום הייטקיסטים כי אנו יושבים שעות רבות מול מחשב בעבודה וגם בבית ולכן מבעיות אלו סובלים אנשים רבים מאוד.

 

 

בפעילות גופנית :

ריצה על משטחים רכים ולא על מדרכות. ליווי איש מקצוע פעם בכמה שבועות (בעיות מפרקים , דורבן, דלקות גידים)

במכונית :

גובה הגה (בעיות כתפיים), מנח הגוף בכסא (בעיות גב)

בבית :

סיפור מקרה : הגיעה אלי מטופלת עם נקע ברגל ימין שטיפלתי בה בכאב ובנפיחות שבאזור . כששוחחתי עימה מתברר שהיא סבלה בעבר כבר ארבע פעמים מנקעים ברגל ימין וכל פעם הנקע התרחש במדרגות שבביתה. בתשאול נוסף הבנתי שאין במדרגות עצמן אך היא סיפרה שבעבר היא עברה החלפה של מפרק ברך ימין והברך חלשה ואינה נועלת את הרגל מספיק טוב ושבביתה אין מעקה למדרגות שעליו היא תוכל להישען בירידה. כשהמטופלת הבינה ממה בעייתה נגרמת היא השקיעה במעקה (הכפית) שימנע את הנקע הבא (הכאב בעין)

בעיות כתפים והצוואר :

 • תיקים וארנקים – נשים שלוקחות את כל הבית בתיק הקטן . המשקל הרב של הארנק לאורך שעות ורק על צד אחד של הכתף יוצרת מצב שהגוף מנסה לאזן את חוסר האיזון בכיווץ הצד שסוחב את התיק ומתיחה של הצד הנגדי. 

  הסיפור שלי : לפני כמה שנים חשתי כאב תפיסות בצוואר בכתף  של יד שמאל שהיא היד החזקה שלי והבעיה הייתה חוזרת מדי כמה שבועות . כשהתבוננתי בגופי ושאלתי את עצמי מתי הבעיה מופיעה ומה מקל עליה הבנתי לפתע שסחיבה מרובה של תיק העבודה שלי שיש בו מסמכים , מרשמים ומשרד שלם היא הסיבה להופעת הבעיה. קניית תיק עם גלגלים גרם לאנשים רבים להתבדח עימי ולשאול אם אני נוסע לחו"ל אך הפסיקה את הישנות הכאב והתפיסות לגמרי.

כאב-גב-תחתון

  • בעיות גב ועורף :

  • ישיבה לא נכונה במשרד או במכונית  –  מניסיוני הטיפול לכך פשוט לשים כרית כגון ד"ר גב או מקנזי שתומכת בגב התחתון ומיישרת אותו ואת הצוואר.
  • מזגן או מאוורר שמכוונים על אזורים אלו בבית במשרד ובאוטו.

  טחורים ופיסורה :

 • ישיבה ממושכת בשירותים תוך כדי קריאה גלישה או משחר בפלאפון
 • חוסר אכילת סיבים ( ירקות ופירות) 
 • בעיות שינה ומתחים נפשיים :

 • חסר בויטמינים מקבוצת B  ובעיקר B12 ומגנזיום

  סיפור מקרה: במהלך לימודי ישבה לידי קולגה שסיפרה לי על בעיות שינה קשות ,פחדים, חרדות וכאבי ראש קשים ששום טיפול רפואי או פסיכולוגי לא עזר לה. במקרה היא שמעה הרצאה על ויטמין B12 והיא הכריחה את הרופא שלה לבדוק את כמותו בדמה, שנמצאה נמוכה מאוד . לקיחת הוויטמין הורידה בתוך כחודש בעיות שינה וחרדות של שנים .

  מחלות דרכי הנשימה חוזרות :

  • לא ללכת לעבודה !!! רק לנוח במיטה ולתת למערכת החיסון לעשות את עבודתה .

  צמחים ואנטיביוטיקה הורגים מיליארדי חיידקים לא הורגים הכול ותמיד נשארים כמה מאות אלפים של חיידקים שמערכת החיסון צריכה לטפל בהם בעצמה (זאת הליחה והכיח שנמשך גם ימים לאחר שיא המחלה כשהחום כבר ירד ). בלא לתת לגוף מנוחה ואת האפשרות להילחם ולנצח, אותם חיידקים יכולים להישאר בגוף, להתרבות עד לפריצה מחודשת של המחלה והסתבכותה.

  סיכום

  התפיסה שאני מנסה  להבהיר לכל מטופל שנכנס אלי לטיפול בקליניקה הפרטית או הציבורית היא אחת. "הייה אתה הרופא של עצמך ורפא את מכאוביך ובעייתך" . ההתחלה של תהליך הריפוי העצמי הנה בהגדלת  והרחבת המודעות לפלא שנקרא גופנו . כמטפל בעל ניסיון אדריך אותך בכלים, מסלולים ובהחלטות  שבאפשרותך לקבל . רק כך תוכל לרכוש ניסיון ויכולת שתוכל ליישם בחייך בצורה עצמאית ומודעת .