בלס פאלסי – Bells palsy

 

הקדמה

 דברים רבים בגופנו אנו מקבלים כמובן מאליו ואנו לומדים להעריכם רק כשאינם פועלים. נסו לחשוב על מצב שבו אתם מבקשים לעצום עיניים ולהרדם ואילו אחת מהעיניים אינה נעצמת ויש בה תחושת יובש,גירוד שמטרידה את מנוחתכם. אתם יושבים לאכול ארוחה טובה ואינכם מצליחים ללעוס את האוכל כי צד אחד של הלחי אינו מתפקד ,כמו כן חוש הטעם נפגע. אתם מתקשים לעבוד עקב כך שאתם סובלים מכאב ראש ורעש של צפצוף חזקבאוזניים. זהו תחושה מפחידה ומטרידה שגורם לפגיעה רבה באיכות חייכם. אפילו אם הייתם רוצים לשנות את הרגשתכם ולחייך לעולם לא הייתם מסוגלים מיכון שצד אחד מהשפתיים אינו עולה.

לבעיה רפואית זו יש שם. היא נקראת BELLS PALSY זוהי הפרעה עצבית שברפואה הרגילה ניתן לה מענה חלקי ,כמו כן ההחלמה ממנה לוקחת חודשים. במאמר זה אסביר איך הרפואה הסינית נותנת מענה מהיר ואפקטיבי לבעיה נוירולוגית זו וכמו כן למנוע חזרה של מצב זה.

בלס פאלסי ברפואה הרגילה
 

שיתוק על שם בל אשר מכונה גם שיתוק פנים, פציאליס ובלס פלסי, Bell's palsy הוא הפרעה נוירולוגית שבאה לידי ביטוי בחולשה עד שיתוק שרירי הפנים. צד הפנים שנפגע יכול להיראות נפול או נוקשה. כתוצאה מגורמים שונים נוצרת בצקת בעצב שגורם לסטייה, לרפיון עד שיתוק בצד אחד של הפנים.

השיתוק פוגע בהולכה של עצב הפנים, אשר אחראי בין היתר על הבעות פנים, כמו החיוך, עצימת עיניים ושליטה בשרירי פנים שקשורים לאכילה, לשתייה ולבלוטות הרוק והדמעות. לעיתים השיתוק יכול לעבור בעצמו בתוך כמה שבועות. מניסיוני יש לאנשים שסבלו מהבעיה חולשה באזור ושינוי בתווי הפנים כמו גם נטייה של הבעיה לחזור שוב.

הטיפול המערבי כולל שימוש בסטרואידים ,בהזלפת טיפות עיניים בכדי למנוע יובש ,פיזיותרפיה של תרגול וחיזוק שרירי הפנים. אם השיתוק נשאר לאחר חצי שנה מנתח יכול לנסות להשתיל עצב בריא שנלקח בדרך כלל מהלשון. לעיתים כשההחלמה אינה מלאה נוצרים חיבורים אנומליים של העצבים בפנים שגורמים לתנועות לא צפויות בפנים או לדמיעת העיניים .

בלס פולסי לפי הרפואה הסינית

בתפיסה הסינית החוקים שפועלים בטבע הם אותם חוקים שפועלים בגופינו. הזרימה של כלי דם והפעילות העצבית בגופינו משולה למים ולרוח (בסינית רוח פנג ומים שוואי שביחד יוצרים את המושג פנג-שוואי שהוא דרך לעצב את מרחב המגורים הביתי ,בזרימה נכונה ובהתאמה לאנשים ולסביבה) . הפנים הם ערוץ זרימה שמצריך תנועה עדינה ורציפה של אנרגיה בכדי שנוכל דרכם להזין את החושים (ראיה, ריח, טעם, מישוש, בינה) הפנים מהוות את הקשר וההתאמה בין האדם לסביבתו, בדיוק כמו תורת הפנג- שוואי ומיכון שאנו כל הזמן עסוקים בעיבוד נתונים חיצוניים כמות הדם לראשנו גדולה באחוזים רבים מגודל ראשנו . המוח הנו צרכן אנרגיה המרכזי בגופינו למרות שמשקלו מסתכם בממוצע בשני אחוז ממשקל הגוף, הוא צורך כ-20 אחוז מהחמצן ו-25 אחוז מהאנרגיה שמייצר הגוף כולו.

אז מה משתבש שגורם לפי הרפואה הסינית שגורם ל- BELLS PALSY ?

האיבר שאחראי על פי הרפואה הסינית לתנועה של הדם הנו הכבד שהאקלים שמשויך אליו הנו רוח. ברגע שתנועת הדם לראש ולפנים משתבשת ואינה רציפה נוצרת חסימה בזרימה אשר גורמת לקיפאון של האזור.

מדוע נוצרת חסימה בזרימה ?

החסימה בזרימה נוצרת משלוש סיבות :

בעיה אקוטית – וירוסים (למשל וירוס ההרפס) .הרבה אנשים שסבלו מבלס פאלסי מספרים שהם התחילו לסבול מהבעיה לאחר ששהו באזור עם רוח חזקה או קור חזק או רוח וקור ביחד.  הרוח מפריעה לזרימה הנכונה של האנרגיה בגוף.
בעיה כרונית – חסר דם ,אנמיה. כאשר יש חסר דם הגוף יפנה את מירב האספקה לאיברים החיוניים ביותר כמו המוח והאיברים הפנימיים. רקמות כגון שרירים, שיער, ציפורניים הם בעלי חשיבות פחותה ולכן הם יינטו להיחלש.
סטרס ולחץ – כעס, עצבנות, חרדה בעיקר לאורך זמן ממושך גורמים לפגיעה בכבד לפי הרפואה הסינית ומובילים לזרימה מוגברת של דם לפנים ולפקק תנועה בנתיבים הפנימיים.

בלס פאלסי טיפול דרך דיקור סיני
 

טיפולי אקופונקטורה באזור השיתוק בפנים ובאזורים מרוחקים יוצר גירוי לעצבים שאינם פועלים כשורה, מפחית את הבצקת והדלקת שלוחצים על העצבים , מזרים דם לשיקום ומרגיע סטרס ולחץ. זהו טיפול יעיל ביותר ויש חשיבות לכך שהאדם שנפגע מהשיתוק יגיע כמה שיותר קרוב לזמן האירוע הראשוני.

Bells palsy טיפול באמצעות צמחי מרפא ותוספי תזונה

 

פגיעה עצבית נגרמת לעיתים מחסר בוויטמינים מקבוצת B בעיקר ויטמין  b12 (ציאנוקובלאמין) לשם חיזוק מערכת העצבים רצוי להוסיף את הוויטמינים מקבוצה זו ובנוסף לתת מגנזיום.

פורמולות של צמחים סיניים יכולות להאיץ את החלמת הגוף מהטראומה, השיפור יהיה יעיל במיוחד באנשים שבעיית השיתוק על שם בל הופיעה להם כתוצאה מחסר דם (אנמיה). כמו כן צמחים רבים הם אנטי ויראליים .

השיתוק על שם בל טיפול במגע
 

שיאצו טווינא ומגע באזור הפגוע משחרר את השרירים שנוטים להתנוון כתוצאה מבעיית העצבוב והתחושה. מניע את זרימת הדם במקום ומפיג סטרס ולחץ נפשי .בקע סערפתי

שיתוק פנים ופציאליס טיפול עם כלים נוספים
 

בטיפול תקבל תרגילים הביתה כמו ניפוח בלון, עצימה עיניים מהירה, הזזת להבת של נר לצדדים ועוד אשר מטרתם לתרגל בבית את שרירי הפנים ולמנוע התקבעות והתנוונות שלהם. כמו כן התאמת תזונה ופעילות גופנית מתונה יצרו מסגרת נוחה יותר לריפוי הגוף והנפש.

סיכום

החיים הם מצב של תנועה שינוי והשתנות. תנועה היא רוח החיים ועל אדם מת נאמר שהוא "חסר רוח חיים", בעוד אדם שמגזים בהתנהגותו נאמר שהוא מלא רוח. בלס פאלסי הוא מצב של החלשות וקיפאון שמעיד על חוסר איזון בתנועה וברוח. הבנת  שלושת הסיבות שציינתי להיווצרות השיתוק בפנים, מהווים את הדרך להחזיר לאדם את תנועת החיים הנכונה שאיתה יעלה בחזרה הניצוץ בעיניים והחיוך על השפתיים.